Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Specjalne ośrodki służą m.in. bezpłatną pomocą prawną i psychologiczną

Arkadiusz Kosiński
fot. Pixabay.com
Osoby dotknięte przemocą w rodzinie oraz te pokrzywdzone przestępstwem i członkowie ich rodzin w celu złagodzenia skutków przestępstwa, mają możliwość skorzystania z bezpłatnej pomocy podmiotów i organizacji pozarządowych, otrzymujących na ten cel dofinansowanie ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Penitencjarnej.

Przemoc w rodzinie to wszystkie jednorazowe lub powtarzające się działania lub zaniechania osoby najbliższej, wspólnie zamieszkującej lub gospodarującej, zmuszające Cię do zachowań wbrew Twojej woli, w szczególności narażające Cię na niebezpieczeństwo utraty życia, zdrowia, naruszające Twoją godność, nietykalność cielesną, wolność, w tym seksualną, powodujące szkody na Twoim zdrowiu fizycznym lub psychicznym, a także wywołujące cierpienia i krzywdy moralne.

Przemoc w rodzinie występuje wówczas, gdy ktoś mając przewagę nad drugą osobą (fizyczną, psychiczną, ekonomiczną, prawną) zachowuje się w sposób następujący: popycha, policzkuje, uderza, szarpie, dusi, ośmiesza, obrzuca obelgami, wyzwiskami zmusza do robienia rzeczy, na które bliska osoba nie wyraża zgody, uniemożliwia lub utrudnia kontakty z przyjaciółmi i/lub rodziną, grozi wyrządzeniem krzywdy, zranieniem lub pozbawieniem życia
zabiera pieniądze lub uniemożliwia korzystanie z nich osobie będącej w stosunku zależności finansowej, niszczy własność tej osoby, zmusza do niechcianych kontaktów seksualnych, szantażuje, kontroluje korespondencję, (telefon, komputer, portale społecznościowe, prywatną korespondencję), dopuszcza się zaniedbań wobec osoby, nad którą sprawuje opiekę (małoletni, niepełnosprawni, osoby starsze)

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Przemoc w rodzinie była, jest i będzie. Większość ofiar cierpi w milczeniu...

- Osoba, wobec której stosuje się wyżej wymienione zachowania staje się bezradna i traci możliwość obrony siebie i swoich interesów. Chociaż wielu ludziom wydaję się, ze takie zachowania wobec bliskich jest ich prywatną sprawą, to w świetle obowiązującego w Polsce prawa są przestępstwem podlegającym karze tak samo, jak przemoc wobec osób obcych - mówi mł. asp. Bożena Schab, rzeczniczka prasowa Komendy Powiatowej Policji w Kwidzynie.

Stosowanie przemocy wobec bliskich osób jest przestępstwem ściganym z urzędu. Stanowi o tym art. 207 Kodeksu Karnego:„Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5”.

Służby i instytucje, takie jak policja, ochrona zdrowia, pomoc społeczna, oświata, komisje ds. rozwiązywania problemów alkoholowych mają obowiązek podejmować interwencje zawsze, gdy zachodzi podejrzenie takiego czynu i uruchomić procedurę „Niebieskiej Karty”. Celem tych działań jest zatrzymanie przemocy i udzielenie pomocy osobom pokrzywdzonym.

Masz prawo żądać od policji, prokuratury i sądu ochrony przed dalszym krzywdzeniem poprzez izolowanie od siebie i twoich dzieci sprawcy przemocy w rodzinie.

Przepisy w prawie karnym i ustawie o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie pozwalają na skuteczne stosowanie wobec osób dopuszczających się przestępstw przemocy w rodzinie nakazu opuszczenia mieszkania zajmowanego wspólnie z pokrzywdzonym oraz zakazu kontaktowania się z i zbliżania się do osoby pokrzywdzonej.

Pamiętaj! Nic nie usprawiedliwia aktów przemocy. Sprawca każdego rodzaju przemocy winien być pociągnięty do odpowiedzialności karnej.

Ogólnopolskie Pogotowie dla Ofiar Przemocy w Rodzinie "Niebieska linia" oferuje całodobową pomoc osobom doznającym przemocy, świadkom przemocy oraz osobom poszukującym informacji na temat zjawiska i sposobów przeciwdziałania przemocy w rodzinie poprzez całodobową infolinię – 800-120-002

Ośrodki Pomocy dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, w tym ofiarom przemocy w rodzinie (woj. pomorskie):
1. Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Gdańsku ul. Plac Grunwaldzki 8, 80-240 Gdańsk tel. 795-055-945, e-mail [email protected]
2. Ośrodek dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Malborku ul. Mickiewicza 26/1, 82-200 Malbork tel. 795-035-345, e-mail [email protected]
3. Ośrodek Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem w Kościerzynie ul. Krasickiego 4, 83-400 Kościerzyna, tel. 795-055-345, e-mail [email protected]

Ośrodki Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem oferują pomoc w zakresie: pomocy prawnej,
mediacji, pomoc tłumacza migowego, pomocy psychologicznej, doradztwa pierwszego kontaktu, finansowania szkoleń i kursów, pokrywania kosztów czasowego zakwaterowania lub udzielenia schronienia, finansowania okresowych dopłat do bieżących zobowiązań czynszowych za lokal mieszkalny, do którego osoba uprawniona posiada tytuł prawny, a lokal mieszkalny nie jest użytkowany przez inne osoby, finansowania przejazdów środkami komunikacji publicznej lub pokrywanie kosztów transportu związanych z uzyskiwaniem świadczeń i regulowaniem spraw związanych z przestępstwem, pokrywania kosztów żywności lub bonów żywnościowych, finansowania kosztów zorganizowanego wyjazdu uprawnionego małoletnich.

Wszystkie działania na rzecz osób pokrzywdzonych współfinansowane są ze środków Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej.

Zadania dotyczące przemocy w rodzinie w każdej gminie realizowane są przez Zespoły Interdyscyplinarne ds. Przemocy w Rodzinie.

1. Zespół Interdyscyplinarny Gminy Miejskiej Kwidzyn – MOPS w Kwidzynie ul. Grudziądzka 6, tel. 55 646 16 26
2. Zespół Interdyscyplinarny Gminy Kwidzyn – GOPS w Kwidzynie ul. Grudziądzka 30, tel. 55 261 04 47
3. Zespól Interdyscyplinarny MiG Prabuty – MGOPS w Prabutach ul. Łąkowa 24, tel. 55 278 02 20
4. Zespół Interdyscyplinarny Gminy Gardeja – GOPS w Gardei ul. Kwidzyńska 36, tel. 55 275 14 21
5. Zespół Interdyscyplinarny Gminy Sadlinki – GOPS w Sadlinkach ul. Kwidzyńska 12, tel. 55 275 75 82
6. Zespół Interdyscyplinarny Gminy Ryjewo – GOPS w Ryjewie ul. Lipowa 1, tel. 55 277 42 34

Szczuł psem partnerkę i sąsiadów, potem groził, że skoczy z balkonu. Zatrzymali go antyterroryści

Obserwuj nas na Twitterze!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Jesteś ofiarą przemocy w rodzinie? Specjalne ośrodki służą m.in. bezpłatną pomocą prawną i psychologiczną - Kwidzyn Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto