Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jaka jest symbolika Świąt Wielkanocnych?

SM
archiwum
Wielkanoc jest najważniejszym i jednocześnie najstarszym świętem chrześcijańskim upamiętniającym zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Niedziela Wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca.

Obchody Świąt Wielkanocnych w Kościele rzymskokatolickim

Tydzień, który poprzedza Wielkanoc, to okres wspominania najważniejszych dla wiary chrześcijańskiej wydarzeń. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, a kończą nieszpory Wielkiej Niedzieli, które zamykają obchody Triduum Paschalnego. Jest to czas zadumy i refleksji dla wielu wyznawców Chrystusa.

Niedziela Palmowa to wspomnienie uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Nazwa pochodzi od palm kwiatów, rzucanych pod nogi Jezusa. W tym dniu zabiera się ze sobą, na mszę palmy, które zostają poświęcone przez kapłana.

Ostatnie trzy doby Wielkiego Tygodnia znane są jako Triduum Paschalne. To: Wielki Czwartek (wieczór), Wielki Piątek, Wielka Sobota i Niedziela Zmartwychwstania.

Niedziela wielkanocna rozpoczyna się już w sobotę po zachodzie słońca. Rozpoczyna ją Wigilia Paschalna, podczas której zapala się Paschał – wielką woskową świecę, która symbolizuje zmartwychwstałego Chrystusa. Jest to również ostatni dzień Triduum Paschalnego, liczonego według kalendarza żydowskiego od wieczora Wielkiego Czwartku do wieczornych nieszporów w Niedzielę. Świętowanie Wielkanocy rozciąga się na kolejne osiem dni – oktawę wielkanocną, a szerzej na cały Okres wielkanocny, trwający 50 dni, a którego zakończeniem jest dzień pięćdziesiątnicy – Niedziela Zesłania Ducha Świętego.

Dawniej rezurekcja była o północy

Co ciekawe do XVIII wieku msze rezurekcyjne odprawiane były o północy, potem świętowano rezurekcję rano. Do dnia dzisiejszego w wielu parafiach msze rezurekcyjne są odprawiane o poranku. Mszę poprzedza uroczysta procesja z Najświętszym Sakramentem.

Zwyczaje i tradycje Świąt Wielkanocnych

Ze Świętami Wielkiej Nocy wiąże się wiele zwyczajów i tradycji. Do najbardziej znanych i rozpowszechnionych wśród wiernych należy: malowanie pisanek, święcenie pokarmów, wieszanie Judasza, pogrzeb żuru i śledzia, tradycja przystrajania Grobu Pańskiego, śmigus-dyngus i dzielenie się jajkiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na lubelskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto