Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inscenizacje historyczne na Pomorzu. Harmonogram imprez rekonstrukcyjnych [LISTA]

red.
Walka na kopie i maczugi w cieniu warowni

Zamek w Gniewie jest jedną z najważniejszych aren turniejowych współczesnego "joustingu" w Europie. To ekstremalny sport tkwiący korzeniami w czasach średniowiecza i początku epoki nowożytnej. Polega on na bezpośrednich starciach rycerzy zakutych w pełne zbroje płytowe, pędzących konno z kopiami w ręku po to, by je skruszyć na przeciwniku lub wysadzić go z siodła.
- W szrankach turniejowych potykać się będą cztery dwuosobowe drużyny wyłonione w trakcie piątkowego losowania - wyjaśnia zasady Jarosław Struczyński, kasztelan Zamku Gniew. - Patronować im będą cztery cnoty kardynalne: sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo i roztropność.

Na tegoroczny XXIV Międzynarodowy Turniej Rycerski Króla Jana III przyjadą: Andrew Dean i Stacy van Dolah-Evans z Wielkiej Brytanii, Darth Rimmer z USA oraz Ben van Koert z Holandii. W składzie drużyn będą też Polacy: Jan Gradoń, Adam Ałaszewski, Krystian Mróz i Jarosław Struczyński. 

Turniej rozpocznie się w sobotę, 27 czerwca, o godz. 12, od losowania drużyn rycerskich. Gonitwy sprawnościowe rozpoczną się o godz. 12.30, a gonitwy turniejowe o 14, 15, 17 i 18. Na godz. 16 zaplanowano "Plebey", czyli zabawy obozowe z udziałem publiczności, a na godz. 19 "Melee", czyli grę turniejową rycerzy konnych z maczugami. O godz. 22 odbędzie się widowisko historyczne "Turniej Złotej Róży", czyli nocne pojedynki rycerzy konnych i ich pocztów w oprawie światła, ognia i dźwięku.
Niedziela, 28 czerwca, to turniej kuszniczy (godz. 11), dwie kolejne gonitwy turniejowe (godz. 13 i 14), "Melee" (godz. 15) oraz ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom (godz. 15.30). 
Turniej zakończy uroczysta msza św. w Kaplicy Zamkowej (godz. 16).

Turniej rozgrywany będzie na terenie Historycznego Parku Rozrywki zlokalizowanego na przedzamczu południowym. 
Patronem medialnym wydarzenia jest "Dziennik Bałtycki". 

Przemysław Zieliński
Walka na kopie i maczugi w cieniu warowni Zamek w Gniewie jest jedną z najważniejszych aren turniejowych współczesnego "joustingu" w Europie. To ekstremalny sport tkwiący korzeniami w czasach średniowiecza i początku epoki nowożytnej. Polega on na bezpośrednich starciach rycerzy zakutych w pełne zbroje płytowe, pędzących konno z kopiami w ręku po to, by je skruszyć na przeciwniku lub wysadzić go z siodła. - W szrankach turniejowych potykać się będą cztery dwuosobowe drużyny wyłonione w trakcie piątkowego losowania - wyjaśnia zasady Jarosław Struczyński, kasztelan Zamku Gniew. - Patronować im będą cztery cnoty kardynalne: sprawiedliwość, umiarkowanie, męstwo i roztropność. Na tegoroczny XXIV Międzynarodowy Turniej Rycerski Króla Jana III przyjadą: Andrew Dean i Stacy van Dolah-Evans z Wielkiej Brytanii, Darth Rimmer z USA oraz Ben van Koert z Holandii. W składzie drużyn będą też Polacy: Jan Gradoń, Adam Ałaszewski, Krystian Mróz i Jarosław Struczyński. Turniej rozpocznie się w sobotę, 27 czerwca, o godz. 12, od losowania drużyn rycerskich. Gonitwy sprawnościowe rozpoczną się o godz. 12.30, a gonitwy turniejowe o 14, 15, 17 i 18. Na godz. 16 zaplanowano "Plebey", czyli zabawy obozowe z udziałem publiczności, a na godz. 19 "Melee", czyli grę turniejową rycerzy konnych z maczugami. O godz. 22 odbędzie się widowisko historyczne "Turniej Złotej Róży", czyli nocne pojedynki rycerzy konnych i ich pocztów w oprawie światła, ognia i dźwięku. Niedziela, 28 czerwca, to turniej kuszniczy (godz. 11), dwie kolejne gonitwy turniejowe (godz. 13 i 14), "Melee" (godz. 15) oraz ceremonia wręczenia nagród zwycięzcom (godz. 15.30). Turniej zakończy uroczysta msza św. w Kaplicy Zamkowej (godz. 16). Turniej rozgrywany będzie na terenie Historycznego Parku Rozrywki zlokalizowanego na przedzamczu południowym. Patronem medialnym wydarzenia jest "Dziennik Bałtycki". Przemysław Zieliński A. Szałkowska
Rekonstrukcja wydarzeń historycznych, inscenizacja bitew czy stworzenie wioski rycerskiej to coraz częstsze atrakcje w pomorskich miastach. Sprawdź kalendarz inscenizacji historycznych na Pomorzu od końca czerwca do końca września 2015. Kliknij w miniatury zdjęć i sprawdź!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Rowerem przez Mierzeję Wiślaną. Od przekopu do granicy w Piaskach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto