Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Inkubator firm już rośnie

Kazimierz Netka
K. Netka
Tuż obok Parku Biur. Gdańsk będzie miał instytucję rozwoju przedsiębiorczości, zarządzaną przez organizację pozarządową, a przeznaczoną do ułatwiania studentom zakładania własnych firm

Rektorzy wyższych uczelni, inni naukowcy, senator RP, prezesi dużych przedsiębiorstw - takie m.in. osobistości przybyły na uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod Gdański Inkubator Przedsiębiorczości. Inaugurowano bowiem budowę niezwykłego obiektu, bo mającego ułatwiać absolwentom wyższych uczelni wkraczanie w świat własnego biznesu. Być może pozwoli też na spełnienie marzeń prof. Janusza Rachonia, byłego rektora Politechniki Gdańskiej, obecnie senatora, by co najmniej połowa studentów kończących PG zakładała własne firmy.

- Gdański Inkubator Przedsiębiorczości, wyrastający z ziemi przy ulicy Lęborskiej, to unikatowa w swym rodzaju instytucja. Będzie bowiem zarządzana przez organizację pozarządową: Gdańską Fundację Przedsiębiorczości - mówi Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska. - Po to powołaliśmy tę fundację i wspieramy ją.
Gdańska Fundacja Przedsiębiorczości już wcześniej zorganizowała inkubator Starter. Nie ma on jednak własnej siedziby. Korzystają z niego uczestnicy programów realizowanych przez GFP, np. kilku już edycji projektu "Biznes na Start".

Teraz, we własnym obiekcie, młodzi biznesmeni, przygotowani przez GFP, będą się piąć coraz wyżej, z parteru na wyższe kondygnacje, zależnie od stopnia rozwoju firmy. Im wyżej, tym jednak będzie drożej. Pomieszczenia na dwóch najwyższych poziomach gmachu będą wydzierżawiane po cenach wolnorynkowych.
- Pieniądze z tego wynajmu będą wykorzystywane do finansowania utrzymania Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości i do jego rozwoju - mówi Małgorzata Jasnoch, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości powstanie w sąsiedztwie kompleksu biurowego Arkońska Business Park i będzie się mieścić w gmachu o powierzchni 6500 metrów kwadratowych. Nowo powstałe przedsiębiorstwa, oprócz wsparcia merytorycznego, będą mogły skorzystać tam z infrastruktury oraz lokali niezbędnych do prowadzenia działalności.

Do inkubatora przy ul. Lęborskiej firmy dobierać będzie Rada Inkubatora - czytamy na stronie internetowej www.inkubatorstarter.pl. Obiekt ten będzie dostępny dla każdego, kto otworzy nową firmę, bez względu na rodzaj branży i segmentu rynku. Warunek: mniej niż 24 miesiące od momentu ogłoszenia naboru (co nastąpi w 2011 roku).

GIP powstaje dzięki wsparciu z Unii Europejskiej, w ramach działania "Rozwój i innowacje w MŚP" Regionalnego Programu Operacyjnego, z którego uzyskano dofinansowanie w wysokości ponad 18,7 mln zł. Całkowity koszt inwestycji wyniesie niemal 58 mln zł.

W Pomorskiem powstaje sieć do wyłapywania utalentowanych, młodych kandydatów na biznesmenów. Mają w nią "wpadać" studenci starszych lat oraz absolwenci uczelni wyższych. Pułapkami są zaś inkubatory. Jeden funkcjonuje w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Drugi - w Uniwersytecie Gdańskim. Trzeci - w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym w Gdyni. Takie placówki powstają też poza Trójmiastem, np w Chojnicach, Słupsku, Starogardzie Gdańskim, Kwidzynie.

W przyszłym roku będzie gotowy Gdański Inkubator Przedsiębiorczości (GIP). Pomysłodawcą jego budowy i wnioskodawcą, odpowiedzialnym za przygotowanie projektu i pozyskanie dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego jest Wydział Polityki Gospodarczej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

GIP znajdzie się w nowoczesnym biurowcu, przy ul. Lęborskiej, niedaleko stacji kolejowej SKM Gdańsk Przymorze - Uniwersytet. Obiekt ten architektonicznie nawiązywać będzie wyglądem do sąsiadującego z nim Arkońska Business Park. Całkowita powierzchnia wyniesie ponad 11,2 tys. metrów kwadratowych,a użytkowa, w kondygnacjach nadziemnych wyniesie około 6,5 tys. m. kw.

Większość powierzchni przeznaczona zostanie dla firm, rozpoczynających działalność gospodarczą, które będą mogły liczyć na szereg udogodnień, w tym niższe opłaty przez pierwsze miesiące działalności (nie dłużej jednak niż 3 lata). Ulga może wynieść do 50 procent stawek rynkowych - dowiadujemy się od Małgorzaty Jasnoch, prezes zarządu Gdańskiej Fundacji Przedsiębiorczości.

Z początku firmy jednoosobowe będą umieszczane na dwóch najniższych, nadziemnych kondygnacjach. Gdy zaczną się rozwijać, staną się bardziej samodzielne, znajdą się w mniejszych pomieszczeniach. Jeżeli zechcą się rozbudować, zatrudnić pracowników, zostaną udostępnione im dodatkowe powierzchnie. I tak przez trzy lata. Potem, przywileje się skończą.

Przydzielając prawo do osiedlenia się firmy w GIP, Rada Inkubatora będzie oceniać m.in. biznes plan, możliwości finansowania nowopowstałej firmy, tworzenie nowych miejsc pracy, chęć rozwoju firmy, kompetencje liderskie właściciela, nowatorstwo działalności na rynku, możliwości nawiązania współpracy oraz usług wzajemnych, a także sprawdzać czy podejmowana działalność gospodarcza jest przyjazna środowisku naturalnemu.

Gdański Inkubator Przedsiębiorczości to kontynuacja realizowanego od 2006 roku projektu "Biznes na Start". Projekt ten zapewnia finalistom konkursów solidne wsparcie w otwieraniu własnych firm. Ta pomoc urzeczywistniana jest poprzez szkolenia i warsztaty, indywidualne doradztwo w tworzeniu biznesplanu. Uczestnicy programu, po rejestracji swoich firm, objęci zostają, trwającą 6 - 12 miesięcy, opieką doświadczonego przedsiębiorcy W GIP realizowane tego typu zamierzeń będzie o wiele łatwiejsze i skuteczniejsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na pomorskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto