I Maraton Leśny Kwidzyn. Historyczny bieg ukończyło 116 zawodników, wygrał Krzysztof Garbowski

W minioną sobotę na ziemi kwidzyńskiej rozegrano pierwszy w historii bieg na dystansie maratońskim. I Maraton Leśny Kwidzyn wygrał Krzysztof Garbowski z Zantyra Sztum, który dystans 42,2 km (tyle podają organizatorzy) pokonał w czasie 2:51:50. Drugie miejsce zajął Krzysztof Brączyk z Więcborka, zaś trzecie Tomasz Hapke, zawodnik Traktor Team Gmina Kwidzyn. Wśród pań najlepsza okazała się Aleksandra Peisert (biegologia.pl/Run Baby).

30 czerwca na pewno zapisze się w historii kwidzyńskiego sportu, bo nigdy wcześniej nie rozgrywano u nas biegów maratońskich. Prędzej czy później musiało to jednak nastąpić, bo od niemal dekady mamy "Papiernika", czyli bieg na 10 km, a rok temu zorganizowany został półmaraton i już wtedy co niektórzy zaczęli przebąkiwać o konieczności zorganizowania maratonu. Jak się okazało wcale nie trzeba było czekać, bo leśnicy Artur Pękal i Karol Rolniczak, wpadli na pomysł, by zorganizować bieg leśny, zaś nasz ultramaratończyk Bogusław Maciejewski doradził im, że powinien być to być maraton. Potem wystarczyło do tego dodać zaangażowanie Nadleśnictwa Kwidzyn i miasta Kwidzyn, by marzenia o biegu maratońskim ziściły się już w tym roku.

Ostatecznie na starcie stanęło nieco ponad 100 zawodników, w tym wielu utramaratończyków, czyli zawodników zaprawionych w biegach na znacznie dłuższych dystansach. Barierę trzech godzin udało się jednak złamać tylko zwycięzcy, choć drugi na mecie zawodnik też był tego bliski. Z miejscowych zawodników, oprócz Tomasza Hapke, dobrze też wypadł inny zawodnik ekipy Traktor Team Gmina Kwidzyn, Marcin Rządca, który zajął 5. miejsce. Poza tym 12. miejsce zajął Bartek Brzuszkiewicz (Kwidzyn Biega), a 19. na mecie był Mateusz Gumkowski (Gmina Gardeja Biega).

Do relacji dołączyliśmy galerię zdjęć autorstwa Adama Kominka. Wkrótce dodamy jeszcze jedną galerię oraz wyniki rywalizacji pań.