Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grupa Korektor z Zakładu Karnego w Kwidzynie najlepsza na przeglądzie sztuki więziennej w Sztumie [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. kpt. Anna Orzechowska-Winnicka/Zakład Karny w Kwidzynie
Kolejny sukces aktorów grupy teatralnej Korektor z Zakładu Karnego w Kwidzynie. Podopieczni Jerzego Majdy, razem z grupą Impro z ZK w Krzywańcu, zajęli ex aequo I miejsce podczas Przeglądu Sztuki Więziennej w Sztumie.

Przegląd to najstarsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce. W tym roku odbyło się po raz 28. w charakterze imprezy ogólnopolskiej i po raz 16. jako przegląd międzynarodowy. Organizatorami są Zakład Karny w Sztumie oraz Sztumskie Centrum Kultury. Patronat nad imprezą objął minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro, wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Jarosław Sellin oraz burmistrz Leszek Tabor.

Pierwszy przegląd odbył się w 1992 roku. Poczatkowo liczba prac przesyłanych na konkurs była niewielka, ale z czasem liczba uczestników kolejnych edycji i nadsyłanych prac rosła. Od 2012 w konkursie biorą udział grupy teatralne. Celem przedsięwzięcia jest popularyzacja twórczości więziennej jako elementu resocjalizacji, wspieranie artystycznej refleksji, wrażliwości, potrzeby samorealizacji i szeroko pojęta aktywizacja kulturalna środowiska więziennego.

Co roku osadzeni prezentują twórczość w różnych kategoriach: literatura, malarstwo, rysunek, plakat, rzeźba i teatr. I właśnie w tej ostatniej triumfowali aktorzy grupy Korektor, którzy zaprezentowali spektakl "Zabierz mi nadzieję" w reżyserii Jerzego Majdy, który jest również artystycznym opiekunem grupy. Miejsce to ex aequo osadzeni z Kwidzyna zajęli razem z grupą teatralną Impro z Zakładu Karnego w Krzywańcu. Opiekę z ramienia ZK, nad więzienną grupą prowadzi kpt. Karol Bylczyński, wychowawca Zakładu Karnego w Kwidzynie.

Grupy z krajowych aresztów śledczych i zakładów karnych występowały na scenie sztumskiego teatru Powiśle. Wystąpiły grupy z Zakładu Karnego w Krzywańcu, Głogowa, Kwidzyna oraz z Aresztu Śledczego na Grochowie i Gdańska. Ponadto, prace artystyczne prezentowały w osoby pozbawione wolności z Polski, Niemiec, Litwy i Czech. Były to m.in. obrazy, rzeźby, makiety statków czy budynków oraz szkatułki.

To kolejny sukces więziennych aktorów, którzy niedawno zajęli I miejsce podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej w Poznaniu.

- Jest mi niezmiernie miło prowadzić i opiekować się naprawdę zdolnymi aktorami. Umożliwiają mi dotarcie do innych aspektów resocjalizacji. Praca z więziennym aktorem pozwala rozwijać w nim uczucia wyższe, gromadzić pozytywne doznania, wzbogacać rozwój i kształtować osobowość skazanego. Moi podopieczni pokazują mi, że sztuką można zająć się wszędzie - tłumaczy kpt. Karol Bylczyński.

- Satysfakcjonuje nas to, że ktoś docenia naszą pracę i zaangażowanie. Zapominamy o nagrodach i cieszy nas reakcja widza i to, jak postrzegają nas inni. To miłe gdy słyszymy pochwały i komplementy. Szczególnie, że jesteśmy z zakładu karnego. Ten sukces dodaje nam energii. Pomaga uwierzyć w swoje możliwości i uczy rozpoznawania uczuć, które zanikają w więzieniu. Teatr pokazuje nam nowe życie i nowy świat. Ten świat jest bez krat - mówi skazany, jeden z aktorów Korektora.

Niebawem, swoją sztukę osadzeni z ZK w Kwidzynie wystawią w Czarnej Sali.

Zakład Karny w Kwidzynie. Grupa teatralna Korektor najlepsza podczas VI Ogólnopolskiego Konkursu Więziennej Twórczości Teatralnej

Zakład Karny w Kwidzynie. Grupa teatralna Korektor najlepsza...

od 12 lat
Wideo

Stellan Skarsgård o filmie Diuna: Część 2

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto