Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gmina Gardeja. Radni zajmą się wiatrakami

red.
Archiwum DB
Po raz kolejny na sesji gardejskiej rady gminy rozpatrywana będzie sprawa siłowni wiatrowych. Tym razem wójt gminy Jerzy Grabowski przedstawi miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla terenu między Cyganami, Otłowcem a samą Gardeją.

W tym trójkącie na obszarze 720 ha firma Windbud planuje budowę 10 siłowni wiatrowych o mocy 2 MW. Plan jest konieczny, by przedsiębiorstwo uzyskało pozwolenie na budowę i rozpoczęło inwestycję.
- Już kilka lat czekamy na zakończenie formalnoprawnych przygotowań, ale przepisy nie sprzyjają inwestorom - twierdzi Marian Białek, specjalista ds. inwestycji w Windbudzie. - Budowę moglibyśmy zacząć w każdej chwili - zapewnia.
Wójt Gardei podkreśla jednak, że tak skomplikowana procedura jest potrzebna, by inwestycje nie były realizowane ze szkodą dla mieszkańców i środowiska.
- Procedura trwa długo, ale to najskuteczniejszy sposób, by uniknąć problemów - mówi Grabowski. Samorządowiec ma w pamięci dwa minione lata, kiedy to "Nowa Energia" planowała wybudować 24 siłownie w gminie Gardeja. Chcąc pozyskać grunty, nakłoniła kilkudziesięciu rolników do podpisania umów dzierżawy. Jak się później okazało, zapisy w nich zawarte były niekorzystne dla gospodarzy. Niektóre z nich zobowiązywały właścicieli gruntów do wypłacenia kary nawet 900 tys. zł za odstąpienie od umowy.
Pod wpływem nacisków ze strony oburzonych mieszkańców, władz gminy i mediów przedsiębiorstwo wycofało się z części swoich planów. Ostatecznie planuje budowę wiatraków na mniejszym obszarze - tym razem w obrębie Wandowa, Nowej Wioski i Krzykos. Awantura z mieszkańcami spowodowała, że jest o krok dalej, niż Windbud i dopiero ubiega się o wydanie decyzji środowiskowej. Bez niej nie ruszy procedura uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Najdalej z inwestorów, którzy planują budowę siłowni w gminie, jest hiszpańska Iberdrola. Stara się o pozwolenie na budowę 6 siłowni we Wracławku. W pobliskiej gminie Kisielice- firma posiada już jedną farmę wiatrową.
Choć każda z tych firm chce inwestować w innym zakątku gminy, to wspólnie konkurują o dostęp do rozwijającego się rynku energii odnawialnej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomocnik rolnika przy zbiorach - zasady zatrudnienia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto