Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Głos w dyskusji: Aby skutecznie realizować edukacyjne cele...

[email protected]
Archiwum
Przedstawiamy opinię Romana Bery, wiceburmistrza odpowiedzialnego m.in. za edukację w mieście, w sprawie planowanej likwidacji Gimnazjum nr 1. Tekst pojawił się także na łamach Kuriera Powiatu Kwidzyńskiego. Wcześniej w tej sprawie wypowiedział się Marek Strociak, obecny radny miejski, dyrektor szkoły w Janowie i były wicekurator.

W ciągu kilkunastu lat liczba uczniów rozpoczynających naukę zmniejszyła się z ponad 700 do około 410-420. Oznacza to „ubytek” uczniów, którzy mogliby utworzyć 3 szkoły o liczebności równej największemu gimnazjum w Kwidzynie. W tym czasie uległa likwidacji tylko 1 niewielka szkoła podstawowa. Gdyby udać, że nie ma problemu to od września w Gimnazjum nr 1 w 5 lub 6 - ciu salach lekcyjnych odbywałyby się lekcje, a w pozostałych 14 lub 15 panowałaby cisza. I to w sytuacji, gdy np. w Gimnazjum nr 2 jest 36 pomieszczeń do nauki i 26 oddziałów.

Jedyną przyczyną likwidacji (choć właściwie jest to reorganizacja) Gimnazjum nr 1 jest niż demograficzny i skutki z niego wynikające.
Jeszcze ważniejszym skutkiem tej sytuacji są problemy kadrowe. Aby możliwe było zatrudnienie nauczycieli w pełnym wymiarze w szkole powinno być tyle oddziałów, aby łączna ilość godzin z poszczególnych dziedzin edukacyjnych była wystarczająca dla zatrudnienia nauczyciela na „pełen etat”. Dziś w G1 ponad 60 % nauczycieli jest zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin, a od IX. 2011 r. tych nauczycieli będzie więcej, niż 75%. Oznacza to, że zdecydowanie więcej obowiązków związanych z koniecznością zapewnienia uczniowi należytej opieki i bezpieczeństwa podczas pobytu w szkole oraz realizacja zadań wychowawczych „spadnie” na garstkę nauczycieli zatrudnionych w pełnym wymiarze godzin. Kwidzyn jest miastem 40 – tysięcznym, intensywnie rozwijającym się. Ale rozwój niesie ze sobą również zjawiska niekorzystne. I nie można tu porównywać sytuacji małej szkoły np. w Janowie z równie małą szkołą w Kwidzynie. To nie w Janowie istnieje realne zagrożenie związane np. z narkotykami i przemocą i to nie w Janowie funkcjonują strażnicy szkolni. Osoby i instytucje odpowiedzialne za organizację edukacji w mieście muszą przewidywać wszystkie potencjalne zagrożenia wynikające z organizacji kształcenia, aby po raz kolejny nie przypominać sobie, że „mądry Polak po szkodzie”.

Kolejna przyczyna reorganizacji kształcenia gimnazjalnego to potrzeba, ze względu na konieczność wyłączenia z użytkowania dotychczasowego obiektu, znalezienia siedziby dla dwóch gimnazjów, funkcjonujących przy kwidzyńskim OHP, w których uczy się prawie 300 osób, w tym około 150 z Kwidzyna.

W programie wyrównywania szans edukacyjnych oraz wspierania uzdolnionych dzieci i młodzieży z Gminy Miejskiej Kwidzyn czytamy: …”Rada Miejska oczekuje od szkół i przedszkoli takiego wykorzystania budżetu by:
1) umożliwił wszechstronny rozwój osobowości ucznia,
2) podmiotem działania szkoły był uczeń,
3) wyznacznikiem funkcjonowania placówek była jakość,
4) zapewniono uczniowi indywidualną drogę rozwoju,
5) przeciwdziałać problemowi wykluczenia społecznego”…

Aby skutecznie zrealizować te cele stworzyliśmy w Kwidzynie modelowy system zarządzania edukacją. Kwidzyńskie szkoły przedstawiają uczniom oraz ich rodzicom ofertę edukacyjną, bogatą w zajęcia pozalekcyjne zarówno dla uczniów wybitnie uzdolnionych jak i dla tych o specjalnych potrzebach edukacyjnych. Ofertę zawierającą liczne programy w zakresie bezpieczeństwa, profilaktyki prozdrowotnej, walki z wszelkimi patologiami, uzależnieniami itd. Wyjątkowo duży strumień środków finansowych kierujemy do kwidzyńskich dzieci i młodzieży uprawiającej sport i wykazującej aktywność w sferze kultury. Nasze szkoły podstawowe i gimnazja mają znakomite wyniki dydaktyczne. Wyniki nauczania plasują Kwidzyn wśród 5 gmin w województwie (Gdynia , Sopot, Kwidzyn, Gdańsk, Rumia) o najwyższych wynikach sprawdzianów i egzaminów. Nasi olimpijczycy zajmują czołowe miejsca w konkursach przedmiotowych. Rodzice mogą wybrać szkołę dla swojego dziecka. Wszystkie chętne dzieci mają zapewnione miejsce w przedszkolu. Opinia rodziców o przedszkolach i szkołach jest bardzo wysoka.

Nie podejmujemy tej decyzji pochopnie. Wszyscy uczniowie, również spoza Kwidzyna mają zapewnioną możliwość kontynuowania nauki w pozostałych gimnazjach. Zarówno Gimnazjum nr 2 jak i Gimnazjum nr 3 to bardzo dobre szkoły. Wszyscy pracownicy Gimnazjum nr 1 zatrudnieni w pełnym wymiarze godzin otrzymają propozycje pracy. Wszystkie wnioski, które zostały zgłoszone podczas spotkań z poszerzoną Radą Rodziców i Radą Pedagogiczną zostaną zrealizowane. Budynek, znajdujący się w centrum miasta zostanie wyremontowany i przeznaczony na cele edukacyjne i kulturalne. W przyszłości, wraz z rozwojem miasta w kierunku północnym planowana jest budowa nowej szkoły na przyszłym Osiedlu Północ, gdyż sieć szkół powinna nadążać za rozwojem miasta.

Gimnazjum nr 1 to również moja szkoła, w której rozpoczynałem zarówno swoją edukację, jak również pracę zawodową. Tym bardziej decyzja o jej likwidacji jest dla mnie trudna. Uważam jednak, że jest to decyzja konieczna m.in. z przyczyn, o których wyżej.

Przeczytaj, co w tej sprawie mówi Marek Strociak, radny miasta Kwidzyn.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto