Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Fundacja Nieoczekiwana Podróż. Rozmawiamy z Anną Borzeszkowską

Redakcja
Anna Borzeszkowska, prezes fundacji Nieoczekiwana Podróż
Anna Borzeszkowska, prezes fundacji Nieoczekiwana Podróż fot. AK
Z Anna Borzeszkowską, prezes fundacji onkologicznej Nieoczekiwana Podróż, która powstaje w Kwidzynie, rozmawia Rafał Cybulski.

Do tej pory była pani znana z pracy w International Paper lub organizacji Biegu Papiernika, a teraz poznaję panią w nowej roli, prezes Fundacji Nieoczekiwana Podróż....
Fundacja, o której rozmawiamy jest fundacją onkologiczną. Wraz ze mną pracować będą również inne osoby. W skład zarządu wchodzi na dzień dzisiejszy Monika Rybicka i Irena Michna. Każda z nas ma swoją określoną rolę do spełnienia. Mamy już też chętne osoby do pracy w roli wolontariuszy. To jest niezmiernie cenne. Pomysł fundacji zrodził się z uwagi na fakt, że coraz więcej wokół nas osób, które chorują na raka. Kto doświadczył tego bezpośrednio lub pośrednio wie, ile towarzyszy tej chorobie lęku, paniki, strachu, bólu fizycznego i niepewności jutra. W polskim społeczeństwie informacja, że człowiek ma raka oznacza, że umrze. Taka jest percepcja. Nieważne, że ktoś pożyje rok, pięć lat czy wyzdrowieje. Jestem przekonana, że te osoby można wspierać w piękny sposób i pomagać im dbać i poprawiać jakość życia w okolicznościach w jakich się znalazły. Wokół raka wciąż jest dużo mitów i lęków. W większych miastach dostęp do tego rodzaju wiedzy i wsparcia jest dużo szybszy i łatwiejszy. Działa tam więcej organizacji i instytucji wspierających.

Zobacz też: Rozmowa z Danutą Woronowicz. "Od pięciu lat szkoły prowadzone przez powiat kwidzyński są w czołówce"

Przez większość zawodowej kariery pracowała pani w korporacji, więc skąd zainteresowanie tematyką onkologiczną?
Tak i nadal pracuję. Na szczęście praca w korporacji nie zamyka mnie na świat i inicjatywy - w moim odczuciu potrzebne. Wielokrotnie już mówiłam, że chciałam być lekarzem. Wszystko jednak ułożyło się inaczej. Widocznie musiałam zatoczyć swego rodzaju koło, aby dziś w taki sposób właśnie działać. To co nam się naprawdę marzy w życiu nigdy chyba nie umiera, czasami materializuje się w nieco odmiennej formie. Ten pomysł zrodził się w mojej głowie już kilka lat temu. Zaczęłam się do tego systematycznie przygotowywać. Uzupełniać wiedzę merytoryczną poprzez stosowne kursy i studia, nawiązywać kontakty w tym obszarze, aby w końcu założyć fundację i zacząć działać. Między innymi ukończyłam studia podyplomowe z zakresu psychoonkologii. Jestem członkiem PCCI (Professional Cancer Coaches International Inc.) - stowarzyszenia w Stanach Zjednoczonych. Ukończyłam w San Francisco kurs do pracy z pacjentami onkologicznymi. Jestem członkiem Polskiego Towarzystwa Psycho-onkologicznego i wolontariuszem w pomorskiej infolinii dla pacjentów. Niewiele osób wie nawet o jej istnieniu i o tym, że można zadzwonić na infolinię od poniedziałku do piątku w godzinach 18-22 pod numer telefonu 800 080 164 i zadać nurtujące pytania związane z chorobą i leczeniem.

Kto powinien się zgłaszać do Fundacji i kiedy będzie mógł to zrobić?
Idea jest taka, aby każdy pacjent, u którego zdiagnozowano chorobę onkologiczną bądź pacjent po odbytej chorobie wracający do swojej aktywności rodzinnej, zawodowej miał możliwość skorzystania ze wsparcia fundacji. Czy skorzysta, to już każdego bardzo indywidualny wybór. Wiele osób w procesie choroby ma duży kłopot, aby prosić o pomoc i wsparcie. Pacjenci bardzo długo chcą radzić sobie sami. Jednak gdzieś w głębi każdego na różnych etapach choroby jest chęć otrzymania wsparcia. To bardzo naturalne. Czasami jest to zwykła rozmowa, spotkanie z psychoonkologiem, spotkanie w grupie innych pacjentów i podzielenie się swoimi troskami. Zwykle pacjenci za wszelką cenę chronią swoich najbliższych i nie chcą obarczać ich swoimi lękami, myślami, kłopotami. Fundacja będzie również starała się wspierać osoby opiekujące się chorymi osobami. Aby jednak pomagać swoim bliskim też potrzebują zadbać o siebie. W fundacji będzie też miejsce dla osób, które straciły swoich bliskich wskutek choroby i są w żałobie. 19 września planujemy oficjalne spotkanie otwierające działalność fundacji. Już dziś zapraszam osoby zainteresowane. Zaczynamy aktywnie działać od października. Siedziba fundacji będzie znajdowała się w budynku przy ulicy Piłsudskiego 22. Jednak jeśli już dziś ktoś ma pytania związane z fundacją lub chorobą może kontaktować się pod numerem telefonu 661 186 998. W październiku zostaną zorganizowane już 3 warsztaty dla pacjentów onkologicznych. Wszelkie szczegółowe informacje będzie można czerpać ze strony internetowej fundacji, która jest w przygotowaniu i wkrótce będzie dostępna pod adresem nieoczekiwanapodroz.com

Jak wielu osobom z Kwidzyna lub naszego powiatu Fundacja będzie w stanie pomóc, ilu pacjentów obejmie opieką?
Gdybym powiedziała, że wszystkim to byłaby to nieprawda. Nie potrafię podać dziś konkretnej liczby osób. Dopiero zaczynamy. Tak więc zobaczymy za rok, ile osób zechciało skorzystać z działań fundacji.

Z czego będzie się utrzymywała Fundacja. Czy w programie swej działalności będzie miała organizację jakiś publicznych zbiórek lub akcji specjalnych?
Aby fundacja mogła działać i realizować swoje cele w długiej perspektywie będzie potrzebowała środków finansowych. Zarząd fundacji będzie podejmował różne działania w celu ich pozyskiwania. Będziemy to robić na wiele sposobów. Będziemy starać się o pozyskiwanie środków z funduszy europejskich w miarę ich dostępności. Dużym wsparcie będą darowizny na rzecz fundacji oraz różnego rodzaju działania własne fundacji. Mam tu na myśli właśnie zbiórki i wydarzenia specjalne. Ogromnym wkładem w pracę każdej fundacji jest praca wolontariuszy. O to też będziemy zabiegać i do tego zachęcać.

Sprawdź również: Ryjewski Klub Planszowy. Rzut kością w planszówkach to już rzadkość [ROZMOWA]

GŁÓWNE ZADANIA FUNDACJI TO:
• promocja problematyki onkologicznej i edukacji psychoonkologicznej
• organizowanie i prowadzenie warsztatów, spotkań w zakresie profilaktyki onkologicznej
• prowadzenie szkoleń z zakresu metod wspierania osób chorych na nowotwory ich rodzin oraz osób wspierających
• współpraca z instytucjami państwowymi, samorządowymi, zakładami opieki zdrowotnej, organizacjami pozarządowymi, krajowymi i zagranicznymi w celu realizacji zadań statutowych fundacji i pozyskiwania środków
• przygotowywanie i realizacja programów zdrowotnych i profilaktycznych
• promocja i organizacja wolontariatu oraz działalność charytatywna

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto