Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

JANOWO: 91.rocznica Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach (FOTO)

As/Redakcja
O "Małej Polsce" czy "Rzeczpospolitej Janowskiej" pamięta w lipcu wiele osób. Ten niewielki skrawek, w sumie 5 wsi w dwudziestoleciu międzywojennym był symbolem polskości na naszych ziemiach. Raz na pięć lat w gminie Kwidzyn hucznie świętuje się Plebiscyt z 1920 roku, po którym Janowo i kilka innych wsi włączono do Polski. W tym roku ograniczono się do odprawienia mszy św. w miejscowym kościele i złożenia kwiatów na grobie pomordowanych Janowiaków.

W Kościele Parafialnym p.w. św. Jana Chrzciciela w Janowie odbyła się msza św. upamiętniająca 91. rocznicę Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach.

Przeczytaj także: Kwidzyn. Wystawa plebiscytowa może zaskoczyć

Mszy przewodniczył proboszcz Janowskiej parafii p.w. Jana Chrzciciela, ks. Jarosław Grudziąż, który korzystając z okazji chciał podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do odnowienia parafii.




Zobacz koniecznie: QUIZ: SPRAWDŹ, CO WIESZ O PLEBISCYCIE!

- Bardzo dziękuję, wójt gminy Kwidzyn, Ewie Nowogrodzkiej. Dzięki jej pomocy mogłem zamontować oświetlenie na budynku parafii i przed kościołem. Również ze środków gminy mogliśmy wybudować chodnik - mówił po mszy, ks. Jarosław Grudziąż.

Przeczytaj także:POCIĄG NAD MORZE. Dojedziesz zabytkową wąskotorówką.



Po mszy nastąpiło złożenie kwiatów na mogile pomordowanych mieszkańców Janowa. 

Kwiaty złożyli m.in. poseł, Jerzy Kozdroń, przewodniczący Rady Powiatu, Jerzy Śnieg, przewodniczący Rady Miasta, Kazimierz Gorlewicz, wójt gminy Kwidzyn, Ewa Nowogrodzka oraz wójt gminy Sadlinki Elżbieta Krajewska.



Po oficjalnych uroczystościach odbyło się spotkanie wszystkich przybyłych gości w budynku janowskiej szkoły.

PLEBISCYT NA POWIŚLU W 1920 ROKU

Traktat wersalski, podpisany po zakończeniu I wojny światowej wprowadził konieczność zorganizowania plebiscytu m.in. na Powiślu.

Głosowanie ustalono na 11 lipca 1920 roku.

Nad wszystkim czuwać miała Komisja Międzysojusznicza w składzie: przewodniczący – generał Angelo Pavia z Włoch, Henry Beaumont z Wielkiej Brytanii, hrabia Rene de Cherisey z Francji i Morikazu Ida z Japonii wraz z kontyngentem wojsk koalicyjnych tj. batalionem włoskim pod dowództwem pułkownika Ferdynanda Po i plutonem francuskim. Przybyli do Kwidzyna już w lutym 1920 roku.

Plebiscyt odbył się w wyznaczonym terminie. Druzgocącą przewagą głosów opowiedziano się za pozostaniem w obrębie terytorium Prus Wschodnich. Odnotowano szereg nieprawidłowości w głosowaniu, których jednak nie uwzględniono w późniejszych protestach.

Ostateczna decyzja o granicach została podjęta rok później. Granica między Polską a Niemcami na odcinku Prus Wschodnich została wytyczona 20 metrów od brzegu rzeki Wisły. Polsce przyznano port rzeczny w Korzeniewie (Niemcom zezwolono na korzystanie z tego portu), dworzec w Gardei, przyczółek mostowy na Wiśle pod Opaleniem, sześć łąk nadwiślańskich oraz miejscowości: Janowo, Bursztych, Nowe Lignowy, Małe Pólko i Kramrowo nazwane „Małą Polską”.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: JANOWO: 91.rocznica Plebiscytu na Powiślu, Warmii i Mazurach (FOTO) - Kwidzyn Nasze Miasto

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto