Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn: W bibliotece można zobaczyć wystawę pocztówek z przedwojennego Kwidzyna

Arkadiusz Kosiński
W Bibliotece Miejsko-Powiatowej odbył się wernisaż wystawy "Przedwojenny Kwidzyn na widokówkach". Kolekcja jest częścią zbiorów Antoniego Barganowskiego, kwidzyńskiego historyka.

- To wystawa, która obrazuje miejsca nam znane, aczkolwiek funkcjonujące przed laty pod innymi nazwami. Każde miejsce zostało opisane i datowane. Mieliśmy kłopot, bo musieliśmy wybrać metodę datowania. Czy opisać pocztówki tak, jak sugeruje data na pocztówce, czy też datować tak, jak sugeruje to autor pozdrowień lub życzeń, czyli ktoś kto pocztówkę z naszym miastem wysłał. I właśnie tę metodę wybraliśmy - mówił Piotr Widz, dyrektor kwidzyńskiej biblioteki.

Wystawa ze względu na obszerną ilość pocztówek została rozdzielona na trzy pomieszczenia kwidzyńskiej biblioteki.

Zobacz także: Nowoczesne zestawy komputerowe dla 41 gospodarstw domowych w ramach projektu "Cyfrowy Kwidzyn"

- We wszystkich trzech salach umieściliśmy przekornie po jednej pocztówce z czasów wojny. Chcieliśmy zobrazować, jakim przemianom dane miejsce będzie podlegało w późniejszym czasie - wyjaśniał Widz.

Pocztówki ukazują rozmaite miejsca z całego Kwidzyna. Na wystawie zobaczyć można m.in. dworzec kolejowy. Co ciekawe, w swoich pokaźnych zbiorach, Antoni Barganowski zgromadził aż 33 pocztówki ukazujące ten obiekt. Jedna z pocztówek pochodzi np. z 1904 roku.

- Cieszę się, że dzięki tej wystawie część swojej kolekcji mogłem zaprezentować szerszemu gremium - przyznał skromnie Antoni Barganowski, właściciel kolekcji.

W swojej kolekcji posiada ponad 2 tys. pocztówek z całego powiatu kwidzyńskiego, m.in. z Prabut, Gardei, Brachlewa, Korzeniewa, w tym prawie 1,2 tys. obrazujących sam Kwidzyn. Wszystkie skrzętnie ułożone w albumach, dziś stanowią prawdziwe dobro lokalnej kultury.

Czytaj również:

- Mieliśmy niemały problem, które z tych pocztówek wybrać. Pocztówki zbieram razem z synem od około 16 lat. Zacząłem je gromadzić pod wpływem Justyny Liguz, która też ma olbrzymią kolekcję cennych pocztówek - mówił Barganowski.

Jak sam przyznał, to dość absorbujące hobby.

- Ale i dość kosztowne, o czym na szczęście moja żona nie do końca ma pojęcie - żartował.

Na spacer po dawnym Kwidzynie zaprasza również Muzeum Zamkowe. Tam znajdziemy wystawę zatytułowaną "Marienwerder Westpreussen. Ludzie i miejsca", którą można oglądać jeszcze do 15 maja.

Wystawa ukazuje miasto i jego mieszkańców od przełomu XIX i XX wieku do 1945 roku. Składają się na nią reprodukcje rycin, pocztówek i fotografii, którym towarzyszą związane z nimi, a niekiedy uwiecznione na nich, eksponaty.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto