Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Eko-Inicjatywa zaprasza na szkolenia "Drzewa w krajobrazie - instrukcja obsługi"

Redakcja
Zdjęcie z poprzedniego szkolenia, które w ramach projektu "Drogi dla natury" na początku tego roku odbyło się w Gardei
Zdjęcie z poprzedniego szkolenia, które w ramach projektu "Drogi dla natury" na początku tego roku odbyło się w Gardei fot. Eko-Inicjatywa
Dobrostan drzew przydrożnych oraz innych drzew znajdujących się w miejscowościach, najczęściej leży w rękach lokalnych samorządów i zarządców dróg. Aby służby te mogły odpowiedzialnie zająć się tym, jakże często złożonym zagadnieniem - wymagającym pogodzenia celów ochrony przyrody i zapewnienia bezpieczeństwa, potrzebują dobrze przygotowanej kadry. Dlatego stowarzyszenie Eko-Inicjatywa zaprasza na cykl szkoleniowy zatytułowany "Drzewa w otwartym krajobrazie - instrukcja obsługi".

- Zajęcia te umożliwią zdobycie najnowszej wiedzy i umiejętności w zakresie oceny stanu zdrowotnego drzew oraz planowania sposobów pielęgnacji drzew rosnących w różnych warunkach - tłumaczą członkowie stowarzyszenia.

Zobacz również:Kwidzyn: Aleje Dolnego Powiśla. Stare zadrzewienia a remonty dróg

Zdobyta wiedza ma pomóc we właściwym zarządzaniu drzewami, a przede wszystkim nauczyć podejmowania decyzji o tzw. drzewach trudnych (konfliktowych). Sporo kontrowersji wzbudzają sposoby postępowania z zadrzewieniami przydrożnymi, stąd mocny akcent szkoleń postawiony zostanie na praktyczne zajęcia z drzewami alejowymi. Uczestnicy otrzymają najnowsze podręczniki pt. "Drzewa w krajobrazie. Podręcznik praktyka".

Zajęcia prowadzić będą specjaliści zajmujący się na co dzień tą problematyką. Prelegentami będą: Marzena Suchocka, dr inż., architekt krajobrazu, wykładowca w Katedrze Architektury Krajobrazu SGGW w Warszawie, a także pracownik Instytutu Gospodarki Przestrzennej i Mieszkalnictwa, ekspertka z wieloletnim doświadczeniem w zakresie prac projektowych, inwentaryzacji i oceny drzew; oraz Jerzy Stolarczyk - leśnik z wykształcenia, od 1990 roku specjalizujący się w arborystyce, inspektor nadzoru w specjalności leczenie i pielęgnacja drzew. Członek Międzynarodowej Grupy Ekspertów Drzew, realizujący badania z wykorzystaniem prób obciążeniowych wg metodologii ITEG.

Pierwsze warsztaty odbędą się w dniach 16-17 października. Tematem przewodnim będzie diagnostyka drzew. Tematyce tej poświęcone zostaną dwa dni, ponieważ te zagadnienia cieszyły się największym zainteresowaniem w poprzednich szkoleniach, a wiele osób deklarowało potrzebę pogłębienia tematu i praktycznych ćwiczeń w tym zakresie.

Kolejne zagadnienie to ochrona drzew, o których warsztatowicze będą rozmawiać w grudniu. Będzie to szkolenie z zakresu ochrony drzew w trakcie inwestycji (na etapie jej planowania i realizacji) oraz planowania nasadzeń i monitorowa-nie ich udatności.

Czytaj też: Droga krajowa 55. Co dalej z drzewami? "Sprawa nie znalazła rozwiązania"
W trakcie szkoleń nie zabraknie również dyskusji na temat aspektów prawnych ochrony drzew. Styczniowe spotkanie poświęcone będzie aspektom prawnym dotyczących zarządzania drzewami oraz zmian w ustawie o ochronie przyrody. Wiosną przyszłego roku podczas szkoleń poruszony zostanie temat waloryzacji przyrodniczej drzew.

Deklarację udziału w pierwszym szkoleniu zgłosić należy do 14 października, nr tel. 505-331-669 lub e-mail: [email protected].

Polub nas na Facebooku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto