Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dzieci ze Szkoły Podstawowej w Gardei odwiedziły Muzeum Hymnu Narodowego [ZDJĘCIA]

Redakcja
fot. Biblioteka w Gardei
Faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, proporce, sztandary, flagi, plakietki, orły drzewcowe oraz biżuteria patriotyczna z wizerunkami Orła Białego, to tylko część wyjątkowych eksponatów jakie obejrzały dzieci związane ze Świetlicą Środowiskową w Gardei. Dzieci odwiedziły Dworek w Będominie, gdzie w 1747 roku przyszedł na świat gen. Józef Wybicki - autor „Mazurka Dąbrowskiego”. Trasę i program wycieczki ułożył pan Waldemar Patock. Poniżej relacja przygotowana przez organizatorów wycieczki.

Wczesnym rankiem, autokar z 28 uczniami klas IV-V SP w Gardei, wyruszył w stronę Kaszub. Pierwszym celem podróży było Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Muzeum zostało powołane do życia 17 lipca 1978 r. Prezentująca unikatowe zbiory placówka mieści się w XVIII-wiecznym dworku szlacheckim, w którym urodził się Józef Wybicki, twórca polskiego hymnu narodowego. W historycznych wnętrzach zabytkowego dworku prezentowane są stare meble i liczne pamiątki, świadczące o historii tego budynku.
Na honorowym miejscu wyeksponowano faksymile rękopisu Pieśni Legionów Polskich we Włoszech, później znanej pod nazwą Mazurek Dąbrowskiego. Historia pieśni, która po 130 latach od jej napisania została hymnem Polski, przedstawiona została w kolejnych salach. Liczne pamiątki i opisy ukazują jak na przestrzeni lat treść pieśni była niejednokrotnie cenzurowana, zmieniana, a nawet zakazana.
W innych budynkach mieści się wystawa poświęcona polskim symbolom narodowym. Zgromadzone tam liczne pamiątki z przełomu XIX i XX wieku pozwalają prześledzić jak zmieniała się symbolika polskiej państwowości. Zamieszczone opisy pozwalają lepiej zrozumieć znaczenie Orła Białego oraz barw narodowych – białej i czerwonej, które w trudnych chwilach jednoczyły Polaków, dodając im otuchy w walce o niepodległość.
Połączenie tradycyjnych treści z nowoczesnymi technologiami multimedialnymi sprawia, że wystawy cieszyły się dużym zainteresowaniem ze strony młodszych zwiedzających.
Drugim przystankiem na trasie wycieczki było Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie. Dopiero tu, stojąc w obliczu ogromnych parowozów można w pełni przeżyć emocje opisane przez Juliana Tuwima w wierszu „Lokomotywa”. To tu przebiegała magistrala węglowa będąca najważniejszą inwestycją kolejową międzywojennej Polski. Łączyła śląskie kopalnie z budującą się Gdynią. W salach wystawowych obejrzeć można było także symbole i herby, które z dumą widniały dawniej na każdym pociągu Polskiej Kolei.
Dzięki uprzejmości dyrekcji muzeum dzieci zwiedziły wystawę bez kupowania biletów.
Później przyszedł czas na relaks i wizytę w United Chicken. Po krótkim posiłku dzieci oddały się rozrywkom w sali zabaw.
Radość w oczach uczestników wycieczki i zaangażowanie z jakim śpiewały hymn podczas uroczystości dowodzą, że była to doskonała forma przygotowania się do bardziej świadomego przeżywania Święta Niepodległości.
To już 850-ta wyprawa jaką zorganizował Waldemar Patock na przestrzeni swojej wieloletniej działalności pedagogicznej i turystycznej, prowadzonej jeszcze w ramach Harcerskiego Klubu Turystyki Pieszej „Siedmiomilusy”, a obecnie jako opiekuna świetlicy środowiskowej. W organizację wyjazdu włączył się także Kazimierz Kwiatkowski - wójt gminy Gardeja, który zadysponował środki na pokrycie kosztów przejazdu. Opiekunami wycieczki byli Marek Józefowicz - wychowawca i nauczyciel historii w Zespole Szkół w Gardei oraz Norbert Cesarz - dyrektor Biblioteki Publicznej w Gardei.
Kolejna wycieczka pod hasłem „Imieninowym szlakiem” odbędzie się 6 grudnia. Tym razem dzieci zwiedzą północną część Pojezierza Chełmińskiego podążając śladami rycerza zwanego Mikołajem z Ryńska.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto