Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dyżur eksperta: Dziecko w przedszkolu

Redakcja
W naszej redakcji gościła Aneta Bednarczyk- Lach, nauczyciel w Przedszkolu Publicznym nr 49 „Zaczarowany Ołówek”. Nasz ekspert odpowiadał na pytania związane z pierwszym rokiem dziecka w przedszkolu.

Kiedy rodzice powinni zacząć przygotowywać dziecko do pójścia do przedszkola?
Jeżeli dziecko ma pójść do przedszkola we wrześniu, to dobrze by było, gdyby rodzice zaczęli to robić w czerwcu albo podczas wakacji. Coraz częściej przedszkola organizują dni otwarte, więc rodzice mogą odwiedzić przedszkole razem z dzieckiem. W tym czasie organizowane są zajęcia adaptacyjne, w których biorą udział dzieci wraz z rodzicami. Mają one na celu zapoznanie dzieci z paniami, zwyczajami panującymi w przedszkolu, formami zabaw.

W jaki sposób można dodatkowo przygotować dziecko do przedszkola?

Warto jest chodzić z dzieckiem na spacery w okolice przedszkola, bawić się na placu zabaw i rozmawiać z dzieckiem o przedszkolu. Opowiadać jak będzie wyglądał dzień w przedszkolu, co robią dzieci, w co się bawią. Jeżeli dziecko było cały czas z mamą w domu, należy ćwiczyć je w rozstaniach z matką i zostawiać je pod opieką kogoś z rodziny. Można zacząć od pół godziny, a potem ten czas stopniowo wydłużać.

Jak rodzice powinni się zachowywać podczas pierwszych dni dziecka w przedszkolu?
Rodzice powinni nastawić budzik dużo wcześniej, żeby przygotowania do wyjścia z domu nie odbywały się w pośpiechu, w nerwowej atmosferze. Dziecko powinno zjeść śniadanie w domu. Dziecko może zabrać ze sobą ukochaną przytulankę. Rodzice powinni pamiętać o zapasowej garderobie, takiej, która nie będzie sprawiała kłopotów podczas ubierania się dziecka, czyli buty na rzepy, bluzki bez guzików, spodnie na gumce. Jeżeli mama czuje, że nie będzie w stanie pożegnać się z dzieckiem w przedszkolu, to niech pożegna się z nim w domu, a dziecko odprowadzi tata. Rodzice nie powinni przedłużać rozstania z dzieckiem. Zanim dziecko wejdzie do sali, rodzice powinni mu powiedzieć, kiedy po nie przyjdą i niech podadzą porę dnia, a nie konkretną godzinę. W miarę możliwości niech dotrzymają słowa. Jeżeli jest taka możliwość, niech ktoś z rodziny na początku odbiera dziecko po 3-4 godzinach. Z dnia na dzień niech ten czas się wydłuża.

Ile czasu trwa okres adaptacyjny dziecka?
Okres adaptacyjny trwa od kilku dni do kilku tygodni, a nawet miesięcy w zależności od tego czy dziecko już chodziło do przedszkola, od jego charakteru, dojrzałości emocjonalnej. Zdaniem psychologów, każde dziecko przechodzi okres adaptacyjny objawiający się płaczem, bólem brzucha. Rodzice powinni sobie uświadomić, że wszystkie dzieci przez to przechodzą.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto