Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Drony to nie tylko zabawa, ale i duża odpowiedzialność

.
archiwum
Coraz większą popularność w Polsce zdobywają drony. Oprócz wielu korzyści i zabawy, które za sobą niosą, drony mogą również wyrządzić szkody. Tylko, kto za nie odpowiada?

18-miesięczny Kacperek stracił oko

Kilka miesięcy temu w jednej z nadmorskich miejscowości 18-miesięczny Kacper stracił oko po tym, jak uderzył w niego dron nagrywający klip promujący nadmorski kurort. Operator drona, Zygmunt D. utracił nad nim kontrolę, po tym, jak maszyna zaplątała się w gałęzie drzewa. Kacperek bawił się w tym czasie na placu zabaw. W pewnym momencie operator podjął próbę lądowania dronem. Niestety, maszyna uderzyła w drzewo i zaczęła wirować. Zygmunt D. nie był w stanie odzyskać kontroli nad dronem, wskutek czego urządzenie uderzyło chłopczyka w twarz. Chłopczyk od razu trafił do szpitala. Niestety, oka nie udało się uratować. Maluch musiał przejść kilka operacji, zanim wstawiono mu protezę.

Lekarz operujący dziecko stwierdził później, że nigdy wcześniej nie widział uszkodzeń narządu wzroku spowodowanych dronem. Zważywszy jednak na rosnącą popularność tych urządzeń, nie wyklucza, że w przyszłości takich zdarzeń będzie znacznie więcej.

Kto za to odpowiada?
- Zygmunt D. był licencjonowanym pilotem drona, posiadającym polisę OC. Za wypadek będzie odpowiadał na zasadzie ryzyka. Nie będzie więc istotny wpływ warunków pogodowych na trajektorię lotu drona, ani też zachowanie samego poszkodowanego. Sprawca będzie więc zobowiązany zarówno do wypłaty zadośćuczynienia za doznaną krzywdę oraz do zrekompensowania kosztów poniesionych w związku z leczeniem poszkodowanego. Powstała szkoda będzie likwidowana przez Ubezpieczyciela do wysokości sumy gwarancyjnej, zaś powyżej tej sumy możliwe będzie dochodzenie roszczeń wprost z majątku operatora drona - informuje Jakub Żmudziejewski, prawnik z Kancelaria Prawna T&W S.A.

Odpowiedzialność użytkownika drona

Odpowiedzialność użytkownika drona opiera się na podobnych zasadach, co odpowiedzialność posiadaczy np. samochodów, z pewnymi modyfikacjami wynikającymi z Prawa Lotniczego. Jeżeli dron zderzy się z innym mechanicznym środkiem komunikacji, za szkodę odpowiada osoba winna spowodowania kolizji. W pozostałych przypadkach sprawca szkody odpowie na zasadzie ryzyka, a więc niezależnie od tego czy zawini.

Odpowiedzialność taką może wyłączyć m. in. tzw. siła wyższa. Jednak użytkownik drona odpowiadać może już za błędną decyzję o podjęciu lotu, np. w niesprzyjających warunkach atmosferycznych.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC
- Obowiązkowe ubezpieczenie OC dotyczy jedynie komercyjnego wykorzystywania dronów. Osoby użytkujące drony rekreacyjnie nie muszą posiadać takiego ubezpieczenia. Warto przy tym wspomnieć, iż inaczej niż ma to miejsce w przypadku polisy OC samochodu, która jest przypisana do pojazdu, niezależnie od tego, kto nim kieruje, polisa OC drona przypisana jest do użytkownika. Jest to więc, de facto, polisa OC pilota drona. Każdy pilot posiadający licencję, wymaganą do komercyjnego użytkowania drona, musi posiadać również polisę OC. Jeśli więc dron będący własnością licencjonowanego pilota dostanie się w niepowołane ręce i wyrządzi szkodę osobie trzeciej, ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania z polisy OC tegoż pilota - tłumaczy Żmudziejewski.

Ubezpieczenie OC użytkownika drona obejmuje szkody na mieniu oraz te, polegające na uszkodzeniu ciała oraz spowodowaniu śmierci lub rozstroju zdrowia osoby trzeciej. Minimalna suma gwarancyjna ubezpieczenia OC użytkownika drona o masie od 5 do 20 kg, w zakresie szkód wyrządzonych osobom trzecim, w odniesieniu do jednego zdarzenia w przybliżeniu wynosi 16.000 zł. Bez wątpienia suma ta jest zbyt niska w stosunku do rozmiaru szkód, jakie potencjalnie mogą zostać wyrządzone za pomocą drona. W praktyce oznacza to, że użytkownik drona, za wyrządzoną przez niego szkodę o wartości wyższej niż 16.000 zł odpowiadać może częściowo również ze swojego majątku, oczywiście powyżej sumy gwarancyjnej polisy OC. Obecnie, ubezpieczyciele dają możliwość zawarcia ubezpieczenia nadwyżkowego OC. Jego celem jest dostosowanie sumy gwarancyjnej do faktycznych potrzeb użytkownika drona.

Użytkownik drona ma również możliwość zawarcie polisy AeroCasco. Ubezpieczenie to obejmuje wszelkie szkody powstałe na statku powietrznym podczas lotu oraz na ziemi podczas postoju lub napraw. Polisy obecnie oferowane na rynku obejmują urządzenia wraz z wyposażeniem zamontowanym na stałe i decydującym o jego zdatności do lotu. Nie obejmują zatem przesyłek przenoszonych przez drony. Opcjonalnie można objąć ochroną ubezpieczeniową zamontowane do drona urządzenia rejestrujące obraz lub inne dodatkowe wyposażenie.

Tak jak ma to miejsce w przypadku polis AutoCasco, również polisy AC dla statków powietrznych opatrzone są szeregiem klauzul wyłączających odpowiedzialność ubezpieczycieli za szkody powstałe na statku powietrznym. Popularne i zarazem najbardziej kłopotliwe dla użytkowników dronów wyłączenia stosowane w polisach AeroCasco:
• loty poza zasięgiem wzroku operatora,
• loty nocne,
• loty podczas huraganu, gradu i nawałnicy,
• start i lądowanie drona w miejscu do tego nieprzystosowanym. Za miejsce przystosowane do startu i lądowania uważa się teren płaski, otwarty bez drzew, budynków, linii energetycznych i innych podobnych przeszkód w promieniu co najmniej kilku metrów od punktu startu i lądowania
• dokonanie zmian w oprogramowaniu drona, które są niezgodne z zaleceniami producenta, lub były wykonane wadliwie,
• użytkowanie drona w stanie nietrzeźwości, albo w stanie po użyciu alkoholu, lub pod pod wpływem środków odurzających, substancji psychotropowych lub środków zastępczych w rozumieniu przepisów o przeciwdziałaniu narkomanii.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto