Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

DKF organizuje VIII Przegląd Kina Europejskiego

Łukasz Kłos

Europejska kinematografia, dodajmy w brawurowym wydaniu, już od poniedziałku zawita na kwidzyńskim ekranie. Za każdym razem są to obrazy w pewnym sensie reprezentatywne dla kina europejskiego.
- Chcemy pokazać kino europejskie w całym jego zróżnicowaniu. Staraliśmy się dobrać filmy tak, by z jednej strony pochodziły z różnych stron kontynentu, a z drugiej widz mógł zobaczyć dzieła uznane i nagrodzone - mówi Zbigniew Koban, organizator przeglądu.

Wśród prezentowanych filmów zobaczymy 6 dzieł, każde innego autora. Są to filmy w pewnym sensie skrajne. Odległe geograficznie (czy kulturowo) opisują jednocześnie losy ludzi z różnych warstw społecznych i sytuacji życiowej.

Przegląd otworzy nostalgiczne wspomnienie Węgier czasów Kadara. Doświadczenia głównego bohatera, muzyka borykającego się z niechęcią władz, będzie w pełni czytelne, dla średniego pokolenia.
- Przesłanie filmu zostaje skondensowane w przywołanej scenie: rock and roll był jedną z tych "miękkich sił", które pomogły zwyciężyć system, chociaż często za cenę przykrego kompromisu - mówi Zbigniew Koban.

Odmiennie wygląda walka jaką w ciszy brytyjskiego więzienia toczy Bobby Sands, żołnierz IRA (w tej roli Michael Fassbender) w "Głodzie" Steve'a McQueena. Irlandzki bojownik przez 66 dni prowadzi protest głodowy w Maze (z ang. labirynt). Wyobcowany staje wobec przytłaczającego systemu. Konflikt woli jednostki oraz potęga represyjnej instytucji doprowadzone są w filmie do ostateczności. Reżyser nie szczędzi widzowi drastycznych scen.

"Lourdes" to z kolei niekonwencjonalne dzieło religijne. Zamiast cudownego nawrócenia, zobaczymy nieuleczalnie chorą Christinine, która pomimo powrotu do zdrowia, nie odnajduje w cudzie mistycznej mocy bożej. Film wielokrotnie nagrodzonej Jessici Hausner pokazuje świadectwo życia kobiety, która pomimo doświadczenia nadzwyczajności, chce żyć codziennością. To poniekąd prowokacja religijna, stawiająca pytania fundamentalne dla wiary.

Zobaczymy również "Fish tank", czyli opowieść o zbuntowanej nastolatce. Obraz ten, określony mianem społecznego thrillera, to historia rozpadu więzi międzyludzkich. Andrea Arnold przeprowadza w filmie socjologiczną analizę pokolenia "straconej" młodzieży.

W programie znajdują się również 2 filmy, które nie wymagają szczególnego wprowadzenia. Zarówno "Autor widmo" jak i "Biała wstążka" należą do tych dzieł, o których słyszy się na długo, zanim się je zobaczy. Cieszy więc fakt, że obejrzymy je podczas przeglądu.

Bilety (10 zł) jak i karnety na cały przegląd (20 zł) dostępne są w kasie kina oraz będą sprzedawane tuż przed seansami.

PROGRAM PRZEGLĄDU

24 maja (poniedziałek)
• godz. 18 - "Papryka, Sex i Rock'n'Roll" - reż. Gergely Fonyó; wyst. Tamás Szabó Kimmel, Tünde Kiss, Iván Fenyö; prod. Węgry
• godz. 20 - "Autor widmo" - reż. Roman Polański; wyst. Ewan McGregor, Pierce Brosnan; prod. Francja/Niemcy/ USA/Wielka Brytania
25 maja (wtorek)
• godz. 18 - "Lourdes" - reż. Jessica Hausner, wyst. Sylvie Testud, Léa Seydoux, Bruno Todeschini, prod. Austria/Francja/Niemcy
• godz. 20 - "Biała wstążka" - reż. Michael Haneke, prod. Austria/Francja/Niemcy/Włochy
26 maja (środa)
• godz. 18 - "Głód" - reż. Steve McQueen; wyst. Michael Fassbender, Stuart Graham; prod. Irlandia/Wlk. Brytania.
• godz. 20 - "Fish Tank"- reż. Andrea Arnold; wyst. Michael Fassbender, Harry Treadaway; prod. Wlk. Brytania

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto