Budynek dworca kolejowego w Kwidzynie uroczyście otwarty! Obiekt będzie siedzibą Biblioteki Miejsko-Powiatowej

Dworzec kolejowy w Kwidzynie uroczyście otwarty! Obiekt pełnił będzie funkcję transportową, ale i kulturalną, bowiem będzie siedzibą Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie. - To wielki dzień dla naszego miasta - mówił burmistrz Andrzej Krzysztofiak.
 fot. Arkadiusz Kosiński/"Dziennik Bałtycki"

- Do 1 października 2012 roku mieliśmy pod górkę. Tego dnia podpisaliśmy akt notarialny i kupiliśmy dworzec za 201 tys. zł. Elektroniczne tablice informacyjne, które będą w budynku i na zewnątrz, kosztowały 280 tys. zł. To pokazuje skalę tego przedsięwzięcia i wydatkach, jakie ponieśliśmy - mówił burmistrz Kwidzyna, Andrzej Krzysztofiak, który jednocześnie przypomniał, że samorząd starania o przejęcie budynku, rozpoczął około 15 lat temu.

Cała inwestycja kosztowałs 16 mln zł, z czego około 6 mln zł pochodziło z unijnego dofinansowania.

- Chciałbym bardzo serdecznie podziękować wszystkim, którzy pomogli pokonać nam rozmaite przeszkody biurokratyczne, które nie pozwalały nam kupić dworca wcześniej. Nieoceniona w tym wszystkim była rola ministra Sławomira Nowaka, bo to jego decyzją dworzec trafił w ręce mieszkańców - tłumaczył Krzysztofiak.

- Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynyli się do tego, żeby dworzec oddać w ręce mieszkańców. Jaką będzie miał nazwę? Rumia ma swoją Stację Kultura, Wrocław Poczytalnię. Warto o tym pomyśleć - mówił Piotr Widz, zastępca burmistrza, a jeszcze do niedawna dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej. - Być może warto zastanowić się nad taką którą zaproponują sami mieszkańcy.

Obiekt został wyremontowany w ramach projektu "Budowa węzła integracyjnego wraz z rewitalizacją budynku dworca kolejowego".

Obiekt będzie pełnił dwie funkcje. Pierwsza to kulturalna, bowiem dworzec będzie siedzibą Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie, druga zaś to transportowa, ale do czasu zakończenia prac modernizacyjnych linii kolejowej do Malborka, będzie realizowana w ograniczonym zakresie. Niemniej, mieszkańcy do tego czasu w dogodnych warunkach będą mogli kupić bilet w kasie, która już obsługuje pasażerów, a takżę skorzystać z poczekalni czy toalety.

Zakres inwestycji drogowych, które towarzyszyły całej inwestycji, objął m.in. budowę i przebudowę ciągów komunikacyjnych, budowę zatok autobusowych, budowę ciągów pieszych oraz pieszo - rowerowych.

Arkadiusz Kosiński

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

05.01.2019, 01:40

Jak zwykle jak coś się dzieje w naszym małym mieście Kwidzyn to jest źle!! Nic nie robią też źle!! Cały czas narzekania!! O co Wam chodzi??? Niech mają kase w kieszeni, niech biorą droższego inwestora, niech maja fotki w galerii, ale mamy w końcu DWORZEC, którym możemy się poszczycić...Nie mieszkam już długo w Kwidzynie ale cieszę sie, że się rozwija,i ludzie nie będą kupować biletów w budzie... za nasze również owszem, a za czyje? Za nasze dużo ludzi żyje bogato, np więźniowie...ale nie bedę się rozwijał..

02.01.2019, 11:59

Inwestycja czy kolejny wydatek konsumpcyjny obciążający budżet miasta ?

W tym artykule brakuje odpowiedzi na kluczowe pytanie:

Czy przeniesienie biblioteki przyniesie jakieś oszczędności w budżecie, albo powiększy liczbę użytkowników, czy może raczej zwiększy koszty utrzymania biblioteki ?

Wygląda to raczej, jak kolejny drogi w utrzymaniu budynek. Mamy już halę sportową, mamy kilka budynków KCK, mamy tereny na Miłosnej, mamy ruinę kina Tęcza, dokładamy do KPPT... i mamy teraz bibliotekę.

02.01.2019, 11:49

Bardzo droga inwestycja. Na etapie przetargu odrzucono ofertę doświadczonego wykonawcy argumentując, że cena jest rażąco zaniżona, a później wybrano droższą, ale złożoną przez konsorcjum firm lokalnych (znacznie mniej doświadczonych). Jakim sposobem miało wyjść tanio ? Można było też pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury, ale jak miasto bogate i może ok. 10 mln dołożyć to po co się trudzić ?

19.12.2018, 09:00

Dziwna forma podziękowań. To teraz poinformuję, że inne możliwości ma właściciel gruntu a inne nieruchomości zabudowanej. Dobrze, że nowy pustostan przy pomniku J. Piłsudskiego nie ma nic wspólnego z truskawkowym polem. Teraz czeka nas kilka lat ze spektakularnymi pustostanami przy najważniejszym deptaku miasta Kwidzyna.

19.12.2018, 08:19

Pouczanie to niedobra cecha, lepiej poinformować -). Podobnie jest z truskawkowym polem - należy do Kwidzyna owszem, ale każda decyzja choćby o inwestycji czy podłączeniu mediów należy do gminy Gardeja, prawda analityku!? Niby teren miasta ale bez zgody z gminy Gardeja nic nie zrobisz.

18.12.2018, 20:06

Że ja muszę tu wszystkich pouczać:
Nieruchomości położone poza granicami Miasta Kwidzyna:
Zlokalizowane na terenie Gminy Kwidzyn:
a) Górki 0.1697 ha
b) Kamionka 1.2828 ha
c) ul. Furmańska (cmentarz) 1.5271 ha
d) Dankowo 1.0011 ha

Dalsze pytania???

18.12.2018, 15:32

Piekarski Młyn – przymłyńska osada nad rzeką Liwą w Polsce położona w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskim, w gminie Kwidzyn. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa elbląskiego.
Zgodnie za wikipedią, czego tu można nie zrozumieć że teren należy do gminy Kwidzyn z Wójtem Wierzbą a nie jest w mieście gdzie jest burmistrz Krzysztofiak!?
PS Skoro według Ciebie leży w Kwidzynie to podaj dokładny adres- wystarczy nazwa ulicy w Kwidzynie.

18.12.2018, 12:55

Nie widzę sensu "tworzenia takiej biblioteki"... miliony wydanych niepotrzebnie pieniędzy...budynek na deptaku, był najlepszym z najlepszych miejscem na bibliotekę...

18.12.2018, 09:47

Ad rem bzdura totalna piekarnika a dokładnie piekarski młyn i mieszkania tam należa do miasta czyli do Krzysztofiaka i powinien sie wstydzić ze tak piękne mieszkania rujnuje od mostu do góry to juz jest gninny

17.12.2018, 23:38

Zamiast zdjęcia obiektu, tego co zrobiono, pokazują co ? Ryje - kwidzyńskich darmozjadów i tak jest za każdym razem jak coś otwierają, traktują to jak okazje do lansowania się. Ohyda. Gó..no a nie galeria

17.12.2018, 09:51

Drogi Anonimie, kolejny raz przywołujesz kilka mieszkań " na piekarniaku" - dlaczego burmistrz nic w tej sprawie nie robi!? Odpowiedź jest prosta- teren o którym piszesz leży w gminie wiejskiej Kwidzyn i zamiast pytać burmistrza miasta zapytaj Wójta Gminy Kwidzyn. Burmistrzowi nic do mieszkań na terenie innych gmin.
PS Dworzec piękny, perełka.

17.12.2018, 07:38

Dworzec perełka, szkoda, że pociągów brak.

16.12.2018, 18:59

Ale Krzysztofiak sie podniecił dworcem a niech sie pochwali ile stoi pustostanów co niszczeje a można by było zrobić piękne mieszkania dla ludzi z mniejszym portfelem to lepiej zniszczyć czt tez sprzedać jako burmiszcz powinien sie wstydzic ludziom mydli oczy ze nie ma mieszkań a na piekarniaku 4 stoja puste

16.12.2018, 16:25

Przemówienia były najpiękniejsze. Cenne poszukiwania Burmistrza zajętego czym innym.

16.12.2018, 13:03

Co to jest? Galeria zdjęć? Czy poczet samorządowców Kwidzyńskich. Do dupy z taką galerią, jeśli chcieliście mnie i wielu innych zachęcić do odwiedzenia nowootwartego dworca, to skutek jest odwrotny. Nic, ale to kompletnie nic nie pokazaliście w swojej galerii. Do dupy z Wami.Zażenowany Kwidzyniak.

15.12.2018, 18:50

Nawalila kolejna winda. Tym razem na dworcu w bibliotece.

15.12.2018, 18:42

15. 12.2018 ok.godz.16 pod nowo otwartym dworcu kolejowym w KWIDZYNIE BYŁY DWA ZASTĘPY STRAŻY POŻARNEJ NA SYGNAŁACH ŚWIETLNYCH.PYTANIE CO SIĘ STAŁO??MOŻE REDAKCJA ODPOWIE.

15.12.2018, 18:23

Tluste koty są wszędzie. I ciągle są głodne.

15.12.2018, 18:21

Brakuje mi na zdjęciach Pań Bibliotekarek. Chodzę tam regularnie i nie wyobrażam sobie, że te tluste koty bez ich pracy moglyby wstęgi przecinac.

15.12.2018, 17:19

Budynek po bibliotece na Piłsudskiego jest starostwa. Pewnie jak Dom Dziecka przy Braterstwa Narodów zstanie aportem przekazany do Parku Technologicznego w Górkach. Podzieli los innych kwidzyńskich pustostanow. Może też się zdarzyć że burmistrz go odkupi za 5 lat przed wyborami podobnie jak kino Tęcza.

15.12.2018, 17:11

A w bibliotece kłopoty z windą?

15.12.2018, 14:28

Bardzo pięknie. należy się cieszyć.
Małe ale, może w tygodniu lub po Nowym Roku zrobić otwarcie dla przedszkolaków uczniów panowie burmistrzu i starosto.
Za dużo tam leśnych dziadków !

15.12.2018, 13:03

Pomimo wielokrotnych zapytań również na tym portalu w dalszym ciągu nie uzyskałem informacji CO BEDZIE ZNAJDOWAŁO SIĘ W BUDYNKU PO BIBLIOTECE. Wiceburmistrzu Widz - Proszę o informację. Był Pan przecież w przeszłości dyrektorem biblioteki.
Otrzymam informację?

15.12.2018, 10:52

Do "a" Masz słaby wzrok. Ale się nie dziwię z intelektem Maniuś jest to samo.

15.12.2018, 10:03

Konfident Sidor i sekciarze smoleńscy nieobecni?