Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bocce: 20 drużyn wystąpi w 18. Mistrzostwach Polski w bocce na piasku

Rafał Cybulski
W sobotę (8 września), na kwidzyńskim stadionie, rozegrane zostaną kolejne mistrzostwa Polski w bocce piasku. W tym roku impreza organizowana przez Kwidzyńskie Stowarzyszenie Bocce i Bowlingu zostanie rozegrana po raz 18, więc z okazji "osiemnastki" można trochę powspominać, jak to drzewiej bywało. Swoimi wspomnieniami na temat trudnych początków i tego co było dalej, podzielił się Adam Kamiński z KSBB.

"Tradycyjnie trzeba zacząć od początku. Pierwsze mistrzostwa odbyły się w 1995 roku dzięki współpracy Kwidzyńskiego Centrum Sportu i Rekreacji z Januszem Świdrem i Markiem Sroką na czele oraz ówczesnej Telewizji Kablowej Kwidzyn (Kazimierz Mazur, Mirek Jadachowski, Zbyszek Górski, Adam Kamiński i gościnnie Andrzej Demidowicz). Patronat nad pierwszymi imprezami objęły spółdzielnie mieszkaniowe naszego miasta - Pomezania i Renawa – i tu ogromne słowa uznania za poparcie tak mało wówczas popularnej dyscypliny przez ich prezesów – Albina Walesiaka, Jana Pukarowskiego i Jerzego Śniega. I trzeba przyznać, że ta randka z bocce trwa aż do dziś.

W pierwszym czempionacie wystartowało tylko 8 zespołów, niemal na siłę zaproszonych do udziału. Pierwsze lata to dominacja „kablówki” i centrum sportu. Najlepszym zawodnikiem był wtedy niezapomniany miłośnik sportów różnorakich Andrzej Demidowicz, ale w różnych epokach dominowali różni zawodnicy. Należeli do nich: Janusz Świder, Marek Sroka, Mariusz Schaefer, bracia Kamińscy – Roman, Krzysztof, Franciszek, Adam i Bartek na dokładkę, bracia Kurzejowie – Artur, Sebastian i Łukasz, Sławek Kamper, Jurek Michalski, bracia Kordowscy – Marek i Bogdan, niezłomny Boruta – Władek Borucki, Michał Demidowicz, cała rodzinka Gosików, słynne młode wilki grające pod szyldem Urzędu Miasta – to pięciokrotni Mistrzowie Polski – Artur i Piotr Zarazińscy, Łukasz Wiktorowicz, Michał Walkusz i Mateusz Figura. Wszystkich nie sposób wymienić.

Dzięki bocce nawiązały się cudne przyjaźnie z ludźmi z całej Polski i nie tylko. Grali u nas reprezentanci USA, Australii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Szwecji, Ukrainy, Litwy, Czech, Słowacji, Włoch. Ze znanych postaci grywali z nami Komisarz UE Janusz Lewandowski, Sylwia Gruchała, Henryk Gołębiewski, Paweł Płuska, Jan Kozłowski. Cała Polska wie, że Kwidzyn to miasto gdzie w kule grają. Reprezentanci Kwidzyńskiego Stowarzyszenia Bocce i Bowlingu (powstało w 2000 roku) zawsze występują w strojach z popularnym logiem „Kwidzyn – moje miasto”. Cały rozwój tej dyscypliny nie byłby możliwy bez pomocy Urzędu Miejskiego i jego włodarzy i to zarówno w formie dotacji stowarzyszeń jak i w najnormalniejszym ciepłym i dobrym słowie, które czasem czyni więcej niż niejedne pieniądze.

Trzeba też wspomnieć o największych przyjaciołach kwidzyńskiego bocce. Wśród nich jest m.in. Andrzej Kern, prezes Towarzystwa Gry w Bocce. To dzięki niemu i jego kolegom mieliśmy kule i mogliśmy grać aż na pięciu torach. Największy zastrzyk kul dostarczył nam nieżyjący już Jacek Połulich. Przez wiele lat graliśmy w boulles z graczami z Chojnic. Niestety nasze drogi się rozeszły – oni grają teraz w profesjonalnej krajowej lidze petanque. Za to do dziś współpracujemy poprzez wizyty i turnieje z Litwą (Arturas Gribaciauskas i Vidas Navickas – zawsze przyjeżdżają do Kwidzyna), Piastowem (Andrzej Makowski, Zbyszek Stanecki, Waldek Chrastek) a od niedawna z ekipami Gib, Żywca, Lubawy, Olsztyna, Elbląga czy Gdańska.

Niestety przez tyle lat opuściło nas wielu przyjaciół i nie sposób tu o nich nie wspomnieć. Andrzej Demidowicz – wygraną z nim niektórzy do dziś wspominają jako swoje największe osiągnięcie, Ryszard Wiesner – wiceprezes stowarzyszenia i chyba trochę niesłusznie zapomniany wspaniały działacz sportowy nie tylko w bocce (ku jego pamięci zawsze podczas Dni Kwidzyna jest rozgrywany memoriał par), Roman Kamiński – członek legendarnego już Bractwa (siedem zwycięstw w Lidze Miejskiej razem z braćmi) – do dziś pozostało już tylko słynne hasło „Lać Kamuli!”, Franek Duzinkiewicz z rekreacją był zawsze i wszędzie, Mirek Jadachowski zawsze obecny z kamerą tam gdzie się coś działo, słynny Laguna - Tadek Kopecki, dusza każdej stadionowej imprezy. Zawsze podczas burzy kiedy grzmi mówimy, że to nasi chłopcy trenują tam u góry a towarzystwo mają zaiste wyborowe...

8 września zapraszamy wszystkich chętnych na odwiedzenie stadionu, na pewno wiele będzie się działo. Tytułu bronią bracia Kordowscy i ich team TKKF Celuloza, ale nikt tanio skóry nie sprzeda. Poniżej prezentujemy rozkład grup:

GRUPA A
TKKF Celuloza Kwidzyn, PEC Kwidzyn, SM Pomezania Kwidzyn, Giby, Radio Gdańsk
GRUPA B
Zyggi's Pizza Kwidzyn, KSBB Kwidzyn, Litwa, Warszawa, Lubawa
GRUPA C
Solidarność IP, PSM Renawa, KBR Kwidzyn, Olsztyn, Elbląg,
GRUPA D
Conrado Sport Kwidzyn, PSM Renawa II Kwidzyn, UM Kwidzyn, Piastów, Żywiec

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto