Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Blog Radka: Żałoba nasza powszechna

Radek Wesołowski
Archiwum NM
Każdy z nas przeżywał kiedyś żałobę. Po śmierci babci, dziadka, cioci czy wujka. 
Czasami jednak przymusowy okres smutku zapewnia nam prezydent. Kiedy ogłasza żałobę narodową.

Decyzja prezydenta
Po sobotniej katastrofie kolejowej pod Szczekocinami, w wyniku której śmierć poniosło 
16 osób, Bronisław Komorowski wprowadził rozporządzeniem dwudniową żałobę narodową 
(5 oraz 6 marca). Nakazuje ono opuszczenie flag do połowy masztu oraz uwzględnienie potrzeby uczczenia pamięci ofiar zdarzenia przez media. Dokument nie precyzuje w jaki sposób należałoby zmienić ramówkę stacji. Pozostaje zatem dowolność w interpretacji.

Piłka na aucie
Zauważmy, że nie wspomina się o spektaklach, koncertach czy imprezach sportowych. Przyjęto w naszym kraju, że w ramach żałoby należy odwoływać mecze, a nawet zamykać teatry. Czy to jest naprawdę konieczne? Czy kiedyś oderwiemy się od romantycznego ducha narodu polskiego? Nikt nie ucierpiałby przecież, gdyby w poniedziałek zgodnie 
z kalendarzem T-Mobile Ekstraklasy odbyło się spotkanie Lech Poznań- Górnik Zabrze. Pamięć ofiar uczczono by minutą ciszy, a piłkarze zagraliby z czarnymi opaskami na ramionach. Zupełnie nie widzę potrzeby przekładania starcia drużyn na inny termin.

Veto dla rozrywki
Odwołano również wiele imprez kulturalnych, w tym galę wręczenia „polskich Oscarów”, czyli Polskich Nagród Filmowych Orły 2012. Grzegorz Turnau nie zagrał swojego imieninowego koncertu w Krakowie. Można by wyliczać. Podejmowanie takich środków uważam za nieuzasadnione. Rezygnując z odwoływania wydarzeń kulturalnych, w żaden sposób nie urazilibyśmy godności osób, które straciły życie pod Szczekocinami. 
Nie złamalibyśmy również wytycznych zawartych w rozporządzeniu prezydenta.

Widz nad artystą
W Internecie pojawił się list anonimowego Artysty. Autor ubolewał nad tym, że z powodu żałoby stracił część swoich miesięcznych dochodów. Zyskali natomiast m.in. ratownicy medyczni, dziennikarze, handlarze flag i kwiaciarze. Cały list był utrzymany w tonie pretensji i żalu. Ja jednak odwróciłbym medal na drugą stronę. W teatrze najważniejsi pozostają przecież widzowie. Część z nich nie mogła pójść na długo oczekiwany przez siebie spektakl czy koncert w innym terminie. Straty ponieśli więc nie tylko artyści, ale przede wszystkim potencjalni obserwatorzy widowisk.

Głosy polityczne
Cieszy mnie fakt, że powoli owi widzowie i nie tylko, odchodzą od myślenia przez pryzmat martyrologii. Toczy się dyskusja nt. sposobu obchodzenia świąt narodowych. Rozmawia się również o formule żałoby narodowej (nie mówię o tych, którzy podważają jej sens w ogóle). Robert Biedroń z Ruchu Palikota poza bezsensownymi oskarżeniami pod adresem premiera, zwraca uwagę, że należałoby skupić się na znalezieniu przyczyn katastrofy zamiast pochylać się nad ofiarami. Z kolei Beata Szydło z Prawa i Sprawiedliwości uważa negatywne odnoszenie się do żałoby narodowej za „dziwne polityczne zagranie”. Posłanka zaleca modlitwę za zmarłych. Aż się ciśnie na usta pytanie: „Modlić się można tylko podczas żałoby?”

Mimo wszystko tragedia
Ja modlę się codziennie. A zarzuty pani Szydło i innych wiecznych malkontentów puszczam mimo uszu. Jednocześnie jestem świadomy z jak wielką tragedią dla wielu rodzin mamy do czynienia. Szczerze im współczuję i składam kondolencje.
Ale sam tej żałoby nie obchodziłem. Nie czułem ani obowiązku, ani potrzeby.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto