Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bieg na orientację. Świetny występ UMKS-u w Klubowych Mistrzostwach Polski [ZDJĘCIA]

Rafał Cybulski
To był wspaniały weekend dla zawodników UMKS Kwidzyn specjalizujących się w biegach na orientację. W Klubowych Mistrzostwach Polski w Rzeszowie wywalczyli aż 12 medali, w tym 3 złote, a do tego po raz pierwszy w swojej krótkiej, 7- letniej historii, znaleźli się wśród 8 najsilniejszych klubów w Polsce, co automatycznie skutkuje awansem do I ligi Polskiego Związku Orientacji Sportowej.

II runda KMP składała się z trzech etapów o różnej specyfice. W piątek wieczorem zawodnicy rywalizowali w nocnym biegu sprinterskim po kampusie Politechniki Rzeszowskiej. Następnie rywalizacja przeniosła się na podkarpackie wzgórza w gminie Boguchwała, gdzie najpierw w sobotę do południa zawodnicy rywalizowali na dystansach klasycznych, a później, w sobotę wieczorem i niedzielę rano rozegrano 7-osobowe sztafety.

W sprincie UMKS pokazał swoją absolutną dominację w Polsce w kategorii K14 (młodziczki 13 i 14 lat), gdzie całe podium należało do kwidzynianek. Złoty medal wywalczyła nasza reprezentantka Polski Hanna Perfikowska (Społ. SP), srebro zdobyła Katarzyna Cepurdej, a brąz Iga Müller (obie SP4). Do klubowej kolekcji 2 srebrne medale dorzucili jeszcze Władysław Cepurdej (M12 - SP4) i Aleksandr Cepurdej (M60) oraz brązowy Zbigniew Klawczyński (M55).

W sobotnie przedpołudnie kwidzyńscy zawodnicy nie zamierzali zwalniać tempa. Szybko okazało się, że trudne trasy w bardzo trudnym terenie są sprzymierzeńcem zawodników UMKS i okazją do prezentacji swoich dużych możliwości. Tego dnia nasi zawodnicy dorzucili do zdobyczy medalowych kolejne 6 medali. Nasz młodziczki w kategorii K14 potwierdziły swoją pozycję w ogólnopolskim rankingu stając na 2 najwyższych stopniach podium. Złoto tym razem wywalczyła Alicja Kędzior (Społ. SP) a srebro Iga Müller. Drugie złoto tego dnia „wybiegał” trener przygotowania technicznego UMKS Aleksandr Cepurdej w kategorii M60. W kat. M12 drugi swój srebrny medal tego weekendu zdobył Władysław Cepurdej, a brązowe medale zawisły na szyjach Mai Roszak (K40) i Wiktora Müllera (M14 - SP4).

Tradycyjnie ostatnim etapem Klubowych Mistrzostw Polski była 7-osobowa sztafeta klubowa, nazywana w środowisku biegaczy na orientację „sztafetą pokoleń. Na siedmiu trasach zaczynających się od dwóch zmian nocnych startują bowiem zawodnicy różnych płci i z różnych kategorii wiekowych, jednak dominujące znaczenie mają biegi zawodników z kategorii elitarnej K21 i M21. Ponieważ UMKS nie posiada jeszcze swoich wychowanków w tych kategoriach, musieli ich zastąpić znacznie młodsi lub starsi zawodnicy. Mimo tego sztafeta klubowa UMKS zajęła wysokie 16 miejsce i pierwszy raz zdobyła punkty do klasyfikacji klubowej. Mimo znacznej różnicy wieku najlepiej w sztafecie zaprezentowali się: Władysław Cepurdej, który miał 4 czas na swojej zmianie i piąty na zmianie Wiktor Müller. Na duże wyróżnienie zasługuje też występ Natalii Pudlis (II LO) nominalnie biegającej w kat. K16, która tym razem rywalizując na nocnym etapie bezpośrednio z zawodniczkami elity uzyskała doskonały 8 czas zmiany.

Ostatecznie w obydwu rundach Klubowych Mistrzostw Polski zawodnicy UMKS wywalczyli 422 punkty, utrzymali zajmowane po I rundzie 8 miejsce, co oznacza awans do polskiej elity klubowej w biegach na orientację. Gratulacje należą się zarówno zawodnikom jak i kadrze trenerskiej: Przemysławowi Jędrasowi, Aleksandrowi Cepurdejowi i Tomaszowi Müllerowi.

- W 2015 roku debiutowaliśmy w Klubowych Mistrzostwach Polski zajmując 19 miejsce. Potem było 17 i 16 miejsce, więc zakładałem, że powinniśmy w tym rok awansować do najlepszej 12-stki. Jednak to, co zrobili w tym roku nasi zawodnicy przerosło najśmielsze oczekiwania nawet tak niepoprawnego optymisty jak ja. Miejsce wśród 8 najsilniejszych klubów w Polsce, 20 medali Klubowych Mistrzostw Polski i 2 medale indywidualnych Mistrzostw Polski oraz 10 medali i klubowe wicemistrzostwo Pucharu Najmłodszych 2018, czyli nieoficjalnych Mistrzostw Polski dzieci i młodzików do lat 14-stu. Jestem przeszczęśliwy, że mogę być członkiem takiej drużyny i cieszę się, że w tak krótkim czasie udało się stworzyć drużynę, z którą muszą się liczyć wszyscy rywale w kraju - raduje się prezes UMKS Kwidzyn Tomasz Muller.

Dodajmy, że Klubowym Mistrzem Polski został Wawel Kraków, wicemistrzem Orientuś łódź, a podium uzupełnił UNTS Warszawa.

- Nie byłoby możliwości, aby nasza młodzież mogła osiągnąć takie sukcesy gdyby nie wsparcie naszych sponsorów: IP Kwidzyn, Modul Interier Services , PSS Społem Kwidzyn, Nadleśnictwo Kwidzyn oraz gminy Kwidzyn, Sadlinki i Ryjewo. Szczególne jednak słowa podziękowania należą się dla miasta Kwidzyna i Starostwa Powiatowego, bez wsparcia których nie byłoby możliwe nasze uczestnictwo w pełnej obsadzie we wspomnianych najważniejszych zawodach sezonu. Bez ogromnej pomocy Burmistrzów Kwidzyna i Ministerstwa Sportu nie byłoby też możliwe prowadzenie na właściwym poziomie treningów i organizacji zgrupowań szkoleniowych. Dlatego korzystając z okazji jeszcze raz dziękuję za okazane wsparcie - dodaje prezes UMKS Kwidzyn.

XCM Miłosna #4 w Kwidzynie. Start wyścigu na dystansie 19 km

Obserwuj nas na Twitterze!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto