Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

BIBLIOTEKI W KWIDZYNIE: Wypożyczanie książek bez wychodzenia z domu!

Arkadiusz Kosiński/As
O tym, że w kwidzyńskich bibliotekach można wypożyczać książki za pośrednictwem telefonu czy internetu, dowiedzieliśmy się przypadkiem. Rozżalona emerytka nie była zadowolona z przeniesienia filii Biblioteki Miejsko-Powiatowej z budynku przy ul. Kamiennej, do Szkoły Podstawowej nr 5 przy ul. Hallera. Powód? Nowa siedziba filii znajduje się na piętrze i starszym osobom ciężko jest się wspinać po schodach. Okazuje się jednak, że książki może wypożyczać, nie ruszając się z domu. Taka usługa istnieje już od lat, jednak ku zdziwieniu władz biblioteki, rzadko kto z niej korzysta.

- Wprowadziłam takie rozwiązanie, gdy tylko podjęłam pracę w bibliotece, ale do dziś taki sposób wypożyczania książek nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem - przyznaje Krystyna Kopisto, dyrektor Biblioteki Miejsko-Powiatowej w Kwidzynie.

Oferta skierowana jest głównie do osób starszych, przewlekle chorych i niepełnosprawnych. Każdego dnia po zamknięciu biblioteki jej pracownice roznoszą zamówione książki do domów czytelników.

Zobacz również:Haiku w poezji księdza z Cygan

- Szczególne zainteresowanie tą usługą obserwujemy w filii nr 2, która przeznaczona jest dla osób niepełnosprawnych - informuje Kopisto.

To tym łatwiejsze, że kwidzyńskie biblioteki postawiły na cyfryzację. Wśród oferowanych przez nie usług znajdziemy również metodę internetowego wypożyczania książek poprzez dostępny na stronie internetowej katalog. Wystarczy założyć konto, podając numer karty czytelnika, i wyszukać interesującą nas publikację. A do tego za pośrednictwem jednego z popularnych komunikatorów internetowych można przedłużyć termin wypożyczonej książki.
Podobną usługę dostarczania książek do domu świadczy również Gminna Biblioteka Publiczna w Ryjewie.

- Bardzo często dzwonią do nas osoby niepełnosprawne i korzystają z takiej możliwości. W każdą środę, gdy biblioteka jest nieczynna, pracownice dostarczają książki. Na tej samej zasadzie odbywa się również ich odbiór - tłumaczy Anna Biskupska, dyrektor ryjewskiej biblioteki.

Polecamy także:ZESPÓŁ SZKÓŁ W RYJEWIE: Uroczyste otwarcie nowego budynku szkoły i biblioteki w Ryjewie [FOTO]

Swoich stałych czytelników korzystających z "książki na telefon" ma także gardejska biblioteka.

- Biblioteka powinna nie tylko być, ale także wychodzić do ludzi - usłyszeliśmy w tamtejszej placówce, gdzie usługa, podobnie jak w Kwidzynie, istnieje już od lat.

Książki dostarczane są zawsze wtedy, gdy chory bądź niepełnosprawny czytelnik o to poprosi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto