Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczne miejsca to te, których strzegą ratownicy". O pracy ratownika i bezpieczeństwie nad wodą opowiedział Ryszard Bednarczyk z WOPR

Karolina Staniszewska
fot. archiwum naszemiasto.pl
Wakacje to czas, który chętnie spędzamy nad wodą, zwłaszcza, gdy pogoda nas rozpieszcza. Gdzie w naszym powiecie będzie można bezpiecznie wypoczywać?

W tym roku, na terenie powiatu kwidzyńskiego nie zostanie utworzone żadne kąpielisko, natomiast korzystać będzie można z trzech miejsca okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli. Co to oznacza?

Utrzymanie kąpielisk jest bardzo kosztowne i przeznaczone są one dla masowo wypoczywających nad wodą, stąd nie dziwi fakt, że na naszym terenie takiego miejsca brak. Zgodnie z ustawą z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne, kąpieliskiem jest wyznaczony przez radę gminy wydzielony i oznakowany fragment wód powierzchniowych, wykorzystywany przez dużą liczbę osób kąpiących się, pod warunkiem, że do tego kąpieliska nie wydano stałego zakazu kąpieli.

Badanie wody w kąpielisku następuje nie wcześniej niż 10 dni przed sezonem, a potem co najmniej cztery razy w jego trakcie, w odstępach nie dłuższych, niż miesięczne. Jakość wody jest klasyfikowana w skali: doskonała, dobra, dostateczna, niedostateczna. Oprócz tego opracowuje się profil wody w kąpielisku. Kąpieliska mogą działać w dowolnym okresie, w zależności od zgłoszenia.

Natomiast miejscem okazjonalnie wykorzystywanym do kąpieli nazywa się miejsce nie będące kąpieliskiem, funkcjonujące przez okres nie dłuższy niż 30 dni w roku kalendarzowym, a badanie wody wykonywane jest 14 dnia przed otwarciem i potem raz w trakcie.

Takich miejsc okazjonalnie wykorzystywanych do kąpieli w naszym powiecie w tym roku zorganizowano trzy: Julianowo nad jeziorem Dzierzgoń (28 czerwca - 27 lipca), jezioro Orkusz (1 lipca - 30 lipca oraz 31 lipca - 15 sierpnia) oraz jezioro Kamień (1 lipca - 30 lipca oraz 31 lipca - 29 sierpnia). A to oznacza, że w tych dniach, zażyjemy tam kąpieli pod okiem ratowników.

Podczas wypoczynku nad wodą należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa. Policjanci przypominają, że w głównej mierze przecenienie własnych możliwości podczas kąpieli i brak należytej opieki nad dziećmi mają tragiczne w skutkach konsekwencje. Aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny, wystarczy zastosować się do kilku zasad.

Wybierając taką formę wypoczynku, należy przede wszystkim korzystać z miejsc do tego przeznaczonych, najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.

O bezpieczeństwie nad wodą mówi Ryszard Bednarczyk, szef WOPR w Kwidzynie

O czym powinniśmy pamiętać podczas wypoczynku nad wodą?
Podczas wypoczynku nad wodą najważniejsze jest bezpieczeństwo. W naszym powiecie miejsc bezpiecznych jest niewiele. Nie mamy kąpielisk, tylko wyznaczone miejsca okazjonalnie wykorzystywane do kąpieli. Podczas wypoczynku nad wodą, musimy pamiętać w szczególności o bezpieczeństwie dzieci. Mogą one kąpać się tylko pod opieką dorosłych i tylko w miejscach strzeżonych. Również nie możemy zapominać o tym, że do wody nie wchodzimy po alkoholu. Po długim wygrzewaniu się na plaży również nie można od razu wchodzić do wody. To niebezpieczne.

Jakie są najczęstsze grzechy popełniane nad wodą?
Ludzie kąpią się w miejscach niestrzeżonych, a to stwarza największe zagrożenie. Pływanie w miejscach niedozwolonych lub pod wpływem alkoholu, to jest największa zguba. Ludzie po zimie lub pod koniec sezonu są nieprzygotowani do pływania. Nie wskazane jest pływanie w głąb jeziora, powinno się pływać wzdłuż brzegu. Jeszcze większym niebezpieczeństwem jest pływanie w morzu, ponieważ występują tam prądy wsteczne oraz rewy i rowy. Świadomość tych warunków pozwala nam zachować bezpieczeństwo.

Czy w naszym powiecie są niebezpieczne miejsca do kąpieli?
Bezpieczne miejsca to tylko te, których strzegą ratownicy. Kąpieliska i miejsca wykorzystywane do kąpieli mają wyznaczone strefy: brodzik, strefę dla nie umiejących pływać, strefę dla umiejących pływać oraz strefę bezpieczeństwa. Strefa dla nie umiejących pływać ma głębokość do 1,2 metra i jest oznaczona czerwonymi bojkami. Strefa dla umiejących pływać - głębokość od 1,2 metra do 4 metrów, oznaczona żółtymi bojkami. Przed kąpielą należy zapoznać się i przestrzegać regulaminu danego miejsca do kąpieli. Po całym jeziorze, a nie tylko w wyznaczonych strefach, można pływać posiadając specjalną kartą pływacką, tzw. żółte czepki. Rozsądniejsi pływacy pływają we dwójkę lub z doczepioną małą bojką. Wówczas, gdy się zmęczą, mogą z niej skorzystać i odpocząć. Największym zagrożeniem dla pływaka są skurcze, zimne prądy, wiry, wodorosty.

Co jest najważniejsze w pracy ratownika?
Oczywiście umiejętności pływackie i umiejętność udzielania pierwszej pomocy, ale również osobowość ratownika ma bardzo duże znaczenie, odwaga, zaangażowanie, punktualność. Ratownik w miejscach strzeżonych ma do dyspozycji sprzęt ratowniczy, który powinien być przygotowany do natychmiastowego użycia.

Co trzeba zrobić, żeby zostać ratownikiem?
Aby zostać ratownikiem, należy odbyć specjalny kurs zorganizowany przez WOPR, a także kurs Kwalifikowanej Pierwsze Pomocy i posiadać co najmniej jeden patent (np. Żeglarski, motorowodny, płetwonurek).

Czy często zdarzają się sytuacje zagrożenia, takie jak ratowanie tonącego?
Sytuacje zagrożenia w miejscach strzeżonych zdarzają się rzadko. Większość przypadków utonięć zdarza się w miejscach niestrzeżonych. Najczęstszą przyczyną wypadków jest brak świadomości zagrożenia, oraz kąpiel pod wpływem alkoholu.

Rozmawiała Karolina Staniszewska

Brak ratowników na kąpieliskach. Wolą pracować za granicą

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto