Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Barbara Lipińska-Postawa laureatką konkursu w 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki

Redakcja
fot. materiał prasowy
Barbara Lipińska-Postawa została laureatką międzynarodowego konkursu związanego z 200. rocznicą śmierci Tadeusza Kościuszki.

Konkurs składał się z trzech kategorii: piosenka, wiersz lub dzieło plastyczno. Mieszkankę Rakowca doceniono za tekst piosenki o Tadeuszu Kościuszce, zajęła drugie i trzecie miejsce oraz zdobyła wyróżnienie.

- Wysłałam trzy teksty piosenek i wszystkie zostały nagrodzone. Nie mam niestety pierwszej nagrody, tylko drugą, trzecią i wyróżnienie. Uważam to i tak za swój wielki sukces, ponieważ nadesłano mnóstwo prac z całego świata, ze środowisk polonijnych oraz z Polski - mówi Barbara Lipińska-Postawa, która była jedyną laureatką zaproszoną na czterodniową wizytę do Krakowa, by uczestniczyć w międzynarodowej konferencji „Integracja wokół Kościuszki” .

Zaproszenie nastąpiło z inicjatywy australijskiej Polonii, a zwłaszcza dr Ernestyny Skurjat - Kozek, głównej organizatorki konkursu i wybitnej działaczki polonijnej. Z Australii przybyła cała grupa znawców naszego naczelnika, a także jej rodowici mieszkańcy - Aborygeni z klanu, który sprawuje pieczę nad Górą Kościuszki.

CZYTAJ RÓWNIEŻ:200. rocznica śmierci Tadeusza Kościuszki. Prezydent Andrzej Duda wziął udział w mszy św. na Wawelu

- Aborygeni zachwycili się Krakowem, Polską i Kościuszką. Jedna z pań - Aborygenek powiedziała, że po powrocie do domu oświadczy mężowi, że zakochała się w obcym mężczyźnie, czyli w... Tadeuszu Kościuszce! Aborygeni nauczyli się nawet mówić "Tadeusz Kościuszko". Wcześniej nazwę góry wymawiali „Koziko”- mówi Barbara Lipińska - Postawa.

Prelegentami konferencji byli znakomici uczeni z wielu krajów świata i z Polski - z kustoszem Kopca Kościuszki w Krakowie, profesorem Mieczysławem Rokoszem na czele.

Wizyta Aborygenów była nieprzypadkowa. Rdzenni mieszkańcy Australii niewiele wiedzieli o człowieku, którego imię nosi ich najwyższy szczyt. Wizyta w Krakowie miała im pokazać jak ważną postacią był w historii świata i Polski Tadeusz Kościuszko.

Uczestnicy konferencji i laureaci konkursu zwiedzali także wystawę "Rozważny i romantyczny" w Pałacu Krzysztofory. Na krakowskich Plantach posadzono platan Kościuszki, a pod Kopcem róże Kościuszki. Była też msza święta w katedrze na Wawelu, koncert w Collegium Maius, który rozpoczął się i zakończył polonezem Tadeusza Kościuszki oraz kwiaty na sarkofagu Tadeusza Kościuszki w podziemiach wawelskiej świątyni. Okazją do tak wielkich uroczystości była dwusetna rocznica jego śmierci. Zabrzmiał nawet Dzwon Zygmunta, który odzywa się tylko w wyjątkowo ważnych dla Narodu chwilach. Państwo Postawa zaprzyjaźnili się z Aborygenami. W przyszłym roku oczekują ich wizyty w Polsce, w tym także w Kwidzynie i Rakowcu.

To nie pierwsza nagroda, jaką otrzymuje za wiersz bądź piosenkę Barbara Lipińska-Postawa. Poetka z Rakowca jest zwyciężczynią ogólnopolskiego konkursu na bajkę o przyjaźni. Jest także autorką hymnu Zgromadzenia Księży Misjonarzy na 400-lecie ich pobytu w Polsce.

SPRAWDŹ TAKŻE: Ukazała się książka "Dla Niepodległej" o Wyklętych, w środku wiersze kwidzyńskiej poetki

- Sami się do mnie o to zwrócili, a wybitny kompozytor kościelny ks. dr Wojciech Kałamarz skomponował muzykę - mówi poetka.

Barbara Lipińska-Postawa jest także autorką książek dla dzieci - „Bajek z prawej strony” czy książeczki dla dzieci o Janie Pawle II. Twierdzi, że już jako dziecko lubiła wymyślać różne historie, a zaczęła je spisywać najpierw dla swojej pierwszej wnuczki, a potem dla dwóch młodszych. Pisywała też małe sztuki teatralne dla wychowanek MOW w Kwidzynie.

Najbardziej są znane są jej wiersze o żołnierzach Wyklętych, m.in. sanitariuszce V Brygady Wileńskiej AK Danucie Siedzikównie „Ince”, kapelanie Polskiej Podziemnej Armii Niepodległościowej ks. Władysławie Gurgaczu, płk. Łukaszu Cieplińskim czy rotmistrzu Witoldzie Pileckim. Wiersze są śpiewane, recytowane, zamieszczane w różnych publikacjach. Wiosną tego roku na rynku ukazała się płyta o żołnierzach wyklętych zatytułowana „Zachowali się jak trzeba. W hołdzie żołnierzom wyklętym” Na płycie znalazło się siedem piosenek. Do sześciu słowa napisała Barbara Lipińska-Postawa. Autorem muzyki jest ks. Wojciech Kałamarz. Piosenki wykonuje baryton, ks. Tomasz Jarosz. Płyta ukazała się nakładem Wydawnictwa Miles. To nie pierwsze wiersze Barbary Lipińskiej- Postawy, które znalazły się na płycie Trzy lata temu siedem wierszy poetki z Rakowca w formie piosenek do muzyki Pawła Piekarczyka znalazły się na płycie „Dumny oszołom” oraz płycie także Pawła Piekarczyka „Drugi obieg w kondominium”.

Co więcej, Barbara Lipińska-Postawa szuka kompozytora, który skomponowałby muzykę do napisanego przez nią libretta o Powstaniu Warszawskim.

Taduesz Kościuszko jest jedną z najważniejszych postaci polskiej historii. Jednocześnie jako bohater wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych znany również poza granicami kraju. W Piotrkowie Trybunalskim pamiętano o dwusetnej rocznicy jego śmierci

Obserwuj nas na Twitterze!

 

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto