Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Abonament rtv odbierany bez litości [uzupełnienie]

Sławomir Burzyński
Sławomir Burzyński
Nie płacisz obowiązkowego abonamentu, choć masz telewizor? Bój się. Pieniądze potrącane są ze zwrotu PIT-ów, z kont bankowych, z pensji, rent i emerytur

Do skierniewickiego urzędu skarbowego wpłynęło ponad 10 tysięcy tytułów wykonawczych, czyli roszczeń o ukaranie ludzi nie płacących abonamentu radiowo-telewizyjnego. Zobowiązania przekraczają półtora tysiąca złotych na osobę.

Poczta Polska, odpowiedzialna za kontrolę rejestracji odbiorników rtv i za ściąganie abonamentu, rozpoczęła zakrojoną na szeroką skalę akcję, która właśnie dociera do Skierniewic, Rawy i Łowicza.

- Do marca wpłynęło do nas 10.900 tytułów wykonawczych wystawionych przez pocztę na poczet niezapłaconych opłat abonamentowych. Tytuły dotyczą 5 ostatnich lat, od stycznia 2008 roku – informuje Wiesław Kupisiński, naczelnik skierniewickiej skarbówki.

W Skierniewicach pierwsza fala prawie 11 tysięcy tytułów wykonawczych dotyczy około 700 dłużników. Ludzie dostają nieomal zawału, gdy w grubej kopercie znajdują po 15 kartek formatu A4 z groźną treścią. Dlaczego tak dużo?

Naczelnik skarbówki wyjaśnia, że to kwestia pojemności rubryczek. Opracowany w Ministerstwie Finansów druk zawiera cztery pozycje, a zaległości abonamentowe wpisywane są w systemie miesięcznym. Pięć lat to 60 miesięcy – stąd potrzebny jest plik kartek.

- Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, w tym orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego, Poczta Polska nie ma obowiązku dodatkowego informowania abonentów o ich saldzie, jednak czyni to by dać pełną wiedzę zainteresowanym na ten temat i umożliwić realizację zapisów ustawy o opłatach abonamentowych. Dlatego sukcesywnie wysyłane są informacje do abonentów. W przypadku braku opłat abonent otrzymuje zawiadomienie o saldzie, w celu zmobilizowania do uiszczania opłat, kolejnym krokiem może być upomnienie. W ostateczności sprawa może trafić do Urzędu Skarbowego, który zajmuje się egzekucją zobowiązania – wyjaśnia Zbigniew Baranowski, rzecznik prasowy Poczty Polskiej.

Za pięć zaległych lat jest do ściągnięcia po około 1.600 złotych od każdego dłużnika. Pieniądze potrącane są bez litości: ze zwrotu PIT-ów, z kont bankowych, z pensji, rent i emerytur.

- Jeżeli na koncie bankowym jest wystarczająca suma, to ściągamy w całości. Może też nastąpić zajęcie wynagrodzenia u pracodawcy, lub US występuje o to do ZUS czy KRUS. ZUS może na nasz wniosek potrącić do 25 procent renty lub emerytury, czyli w tym przypadku zadłużenie będzie spłacane w ratach. Gdy nie ma takich możliwości, sprawa przekazywana jest do poborcy – wyjaśnia naczelnik.

Tadeusz Tuka, komornik skarbowy US w Skierniewicach mówi, że na ogół dłużnicy jednak grzecznie się zgadzają na zapłacenie zaległego abonamentu. – Przecież sami dobrze wiedzą, że nie płacili.

- Tak, nie płacę abonamentu z premedytacją, bo nie odpowiada mi program publicznej telewizji. Dlaczego mam płacić na koszmarnie wysoką pensję Piotra Kraśko czy innych celebrytów – mówi mieszkanka Skierniewic. Z kolei ktoś inny nie płaci, bo telewizji nie używa. – Mam odbiornik, ale służy mi do oglądania filmów z płyt. Za to nie muszę płacić abonamentu – mówi.

Oboje się niestety mylą. Płacenie abonamentu za odbiornik radiowy lub telewizyjny jest obowiązkowe i nie zależy od tego, jakie programy się ogląda: krajowe, zagraniczne, z kablówki, satelity czy z odtwarzacza płyt.

- Płacimy za sprzęt umożliwiający odbiór programów radiowych lub telewizyjnych, czyli za odbiornik, a nie za jego oglądanie – wyjaśnia Katarzyna Twardowska, rzecznik KRRiTv.

Pani rzecznik potwierdza, że nie musimy płacić abonamentu, jeśli oglądamy telewizję na ekranie komputerowego monitora, niezależnie od jego wielkości. Idąc dalej tym tropem, zwolnieni są również ci, który mają przyjemność konsumowania programów telewizyjnych na ekranikach smartfonów czy tabletów. W rozumieniu przepisów nie są to odbiorniki telewizyjne. Rzecz jasna, dotyczy to również radia, słuchanego przez Internet lub z telefonu komórkowego.

- Czyli abonament płacimy tylko za telewizor lub radio, za żaden inny sprzęt – podkreśla Katarzyna Twardowska.

Telewizor, choć używany jedynie do odtwarzania płyt, niestety nadal pozostaje telewizorem… Chyba, że go wyrejestrujemy.

- W przypadku gdy abonent nie korzysta z odbiorników rtv, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Transportu z dnia 25 września 2007 r. jest zobowiązany do powiadomienia właściwej placówki Poczty Polskiej o fakcie zaprzestania używania odbiorników rtv. Formalności wyrejestrowania należy dokonać w dowolnej placówce pocztowej wypełniając „Formularz zgłoszenia zmiany danych” (druk dostępny w placówce) lub za pomocą strony internetowej www.poczta-polska.pl. w zakładce Abonament RTV poprzez Folder "Zmiana Danych" należy wybrać "Wyrejestrowanie odbiorników" - informuje Zbigniew Baranowski.

Można też pofatygować się do urzędu pocztowego. Jak poinformowano w UP Skierniewice 1 przy ul. Sienkiewicza, sprawa jest prosta. Trzeba mieć przy sobie dokument tożsamości, numer klienta (jeśli płaciliśmy abonament, to mamy taki numer nadany), wypełnić formularz – i już. A co z odbiornikiem?

- Lepiej, żeby był schowany – usłyszeliśmy.

***

Co warto wiedzieć:

Jeśli przyjdzie kontroler z poczty, powinieneś go wpuścić do mieszkania. Polskie prawo jest jednak niejednoznaczne. Formalnie masz tzw. prawny obowiązek umożliwić kontrolerowi sprawdzenie, czy posiadasz telewizor. Z kolei kontroler nie może wejść do domu bez twojej zgody. Jeśli więc go nie wpuścisz, nie może wejść siłą.
Opłata za kablówkę nie zastępuje abonamentu. Abonament płacisz za „posiadanie odbiornika”, a nie za odbierany sygnał telewizji. To, że płacisz za telewizję kablową, satelitarną oraz platformy cyfrowe, nie zwalnia cię to z płacenia opłaty abonamentowej.
TV z komputera to brak abonamentu. Jeśli masz komputer z kartę telewizyjną i oglądasz za jego pośrednictwem telewizję, nie musisz płacić abonamentu. Podobnie, jeśli program telewizyjny ściągany jest z Internetu.
Płacimy tylko za czynne odbiorniki (w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu). By nie ponosić opłat, niesprawny telewizor musimy wyrejestrować do 10 dnia miesiąca.
Osoby fizyczne bez względu na liczbę odbiorników radiowych i telewizyjnych w gospodarstwie domowym i samochodzie stanowiącym ich własność płacą tylko jedną opłatę abonamentową.
www.polskieradio.pl

Więcej na temat abonamentu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Polacy chętniej sięgają po krajowe produkty?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na skierniewice.naszemiasto.pl Nasze Miasto