A-klasa piłki nożnej. Spójnia przypilnowała awansu, a Pogoń go wyszarpała!

Facebook Pogoń Prabuty
W miniony weekend piłkarze wszystkich lig zakończyli sezon. Z perspektywy kwidzyńskiego kibica najbardziej pasjonujący finisz rozgrywek oglądaliśmy w A-klasie piłki nożnej, a dokładnie w IV grupie pomorskiej. Tam, niemal do ostatniej kolejki o awans biło się 5 zespołów, w tym trzy z naszego powiatu. Ostatecznie cieszyli się piłkarze i kibice Pogoni Prabuty i Spójni Sadlinki.

Wszystkie mecze ostatniej kolejki, w tej grupie pomorskiej A-klasy piłki nożnej, rozpoczęły się o godz. 17, a główni kandydaci do awansu toczyli korespondencyjny bój, bo mierzyli się z innymi rywalami. Liderująca Spójnia Sadlinki od początku pilnowała korzystnego, bo dającego awans, bezbramkowego remisu w starciu z LKS-em Waplewo. Wciąż do obsadzenia było jednak drugie miejsce w V lidze. Swoje aspiracje już w pierwszej połowie zgłosiły Wisła Tczew, która po 45 minutach prowadziła z Deltą Miłoradz już 2:0 oraz Relax Ryjewo, który w Nowym Dworze Gdańskim (tam swoje mecze rozgrywają Błękitni Kmiecin), po strzale Radosława Martyki, objął prowadzenie już w 11 min. W pierwszej połowie kibice nie oglądali natomiast goli w Gniewie, gdzie Sobieski podejmował drugą w tabeli Pogoń Prabuty. To oznaczało, że dotychczasowa pozycja prabucian była zagrożona.

Jednak 10 minut po przerwie sytuacja się zmieniła, bo w Gniewie wynik otworzył Andrzej Tołstik. To oznaczało, że Pogoń znów jest w V lidze. Kilka minut później z gry o awans wypadł Relax, bo Marcin Wit skierował piłkę do własnej bramki. W dodatku w 75 min. w opałach znów znaleźli się prabucianie, bo Sobieski zdołał wyrównać. W tym momencie w V lidze była Wisła Tczew. Pogoń jednak nie poddała się i do końca walczyła o zwycięskiego gola. Tuż przed końcem spotkania wreszcie dopięła swego, w 87 mi n. do bramki gniewian trafił Mateusz Szpociński i chwilę potem prabucianie mogli cieszyć się z powrotu do V ligi. Na tę chwilę czekali dość długo, bo ostatnie trzy sezonu Pogoń spędziła w A-klasie.

O rok krócej trwała A-klasowa banicja Spójni Sadlinki. Wprawdzie remis w ostatniej kolejce, przy jednoczesnym zwycięstwie Pogoń, zepchnął drużynę Sławomira Kłosa na drugie miejsce w tabeli, ale ono również było premiowane awansem, więc Spójnia swój cel osiągnęła.

Na dobrym, czwartym miejscu rozgrywki skończył Relax, który jeśli utrzyma skład może celować w awans za rok, choć konkurencja znów może być mocna. Wszak w A-klasie póki co utknęło Rodło Kwidzyn, zaś dodatkowo z V ligi spadła Wisła Korzeniewo. Oba te zespoły na pewno też będą chciały szybkiego awansu. Stawkę naszych, kwidzyńskich A-klasowców w przyszłym sezonie uzupełni jeszcze Rodło Trzciano, które zapewniło sobie awans zajmując 2. miejsce w B-klasie. Tabele końcowe rozgrywek znajdziecie w piątkowym (z datą 23 czerwca) "Kurierze Powiatu Kwidzyńskiego".