Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

96. rocznica plebiscytu w Janowie. Kwiaty na mogile pomordowanych działaczy [ZDJĘCIA]

red.
W poniedziałek, w Janowie, odbyły się obchody 96. rocznicy plebiscytu, który w 1920 roku odbył się na Powiślu, Warmii i Mazurach.

Plebiscyt miał zdecydować o przynależności tych terenów do Polski lub Niemiec. Głosy mieszkańców kilku wsi, w tym Janowa zdecydowały, że do Polski przyłączono miejscowości Janowo, Bursztych, Nowe Lignowy, Kramrowo i Małe Pólko. Tak powstał skrawek polskiej ziemi, otoczony z trzech stron Niemcami, a z czwartej Wisłą, który nazwano Małą Polską. Najbardziej aktywni działacze plebiscytowi, którzy przyczynili się do tego sukcesu, zostali zamordowani przez hitlerowców w 1939 roku. Na cmentarzy w Janowie znajduje się ich symboliczna mogiła.

Uroczystości upamiętniające tamte wydarzenia rozpoczęły się od mszy świętej, która została odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Jana Chrzciciela. Po jej zakończeniu złożono kwiaty na mogile pamięci zamordowanych działaczy plebiscytowych.

W przemówieniu wygłoszonym w kościele, przewodniczący Rady Gminy Kwidzyn Henryk Ordon podkreślał, że "plebiscyt dał nie tylko wolność, ale przypomniał, że każdy ma możliwość współdecydowania i współtworzenia rzeczywistości jaką jest Polska".

- To właśnie ta umiejętność dokonywania właściwych wyborów dała uczestnikom Plebiscytu siłę i wolę walki o polskość i patriotyczne poczucie niezależności - mówił Ordon.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto