18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kwidzyn. Skandowali pod gdaniskiem

Arista
Muzeum Zamkowe w Kwidzynie
Pracownia Regionalna i Muzeum Zamkowe w Kwidzynie zapraszają na wystawę upamiętniającą historię Plebiscytu. Lokalna historia opowiedziane zastanie w różnych przestrzeniach:w salach zamkowych, budynku przy ulicy Słowiańskiej oraz na ulicach miasta. W kilku miejscach postawione zostaną słupy ogłoszeniowe, informujące o ekspozycji i przybliżające historię Plebiscytu.

Jeszcze wystawa plebiscytowa nie została otwarta, a już o niej głośno. Każdy kto w niedzielny poranek przechodził ulicą Gdańską mógł zobaczyć i usłyszeć “tłum” skandujący polskie i niemieckie hasła agitacyjne. To przygotowania do stworzenia ścieżki dźwiękowej pod wrześniową wystawę. Kilkunastoosobowa grupa mieszkańców Kwidzyna zebrała się pod gdaniskiem, żeby odtworzyć nastrój Plebiscytu.

Już w piątek do obejrzenia wystawa ”Plebiscyt w Prusach Wschodnich i Zachodnich 11 lipca 1920 r.” Wernisażu odbędzie się o godzinie 17:00 w salach zamkowych kwidzyńskiego muzeum.

Na wrzesień zaplanowano kolejną odsłonę plebiscytowej wystawy, której szukać będzie można w budynku przy ulicy Słowiańskiej. Konstrukcja wystawy ma sprawić, że odbiorca będzie mógł sam zinterpretować tamten czas: jak wyglądała sytuacja Polaków i Niemców, jak układały się wzajemne relacje, jaką rolę odgrywały wielkie mocarstwa, jak poprowadzono granice między państwami.
Ale to nie koniec atrakcji. Dr Justyna Liguz, szefowa Pracowni Regionalnej przy Kwidzyńskim Centrum Kultury i inicjatorka wystawy zdradziła kilka szczegółów powakacyjnych działań:
- Przygotujemy ścieżkę historyczną, która poprowadzi mieszkańców i turystów śladami plebiscytu w 1920 r. Na stylizowanych słupach ogłoszeniowych, które rozstawimy w wybranych miejscach, będzie można znaleźć wskazówki jak pokonać kolejne etapy wędrówki przez miasto i historię. - opowiada.

Projekt powstaje w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Elblągu z siedzibą w Malborku, Archiwum Państwowym w Olsztynie, niemieckim Westpreussisches Landesmuseum w Munster, Archiwum Miejskim w Celle oraz Centrum Kultury Prus Wschodnich w Ellingen.

Natomiast Gmina Kwidzyn zaprasza na obchody rocznicy Plebiscytu w sobotę od godziny 10:00 w Janowie. W programie m.in. msza św. polowa, przemarsz i złożenie kwiatów pod figurą Matki Boskiej i na mogile pomordowanych Janowiaków oraz zwiedzanie Izby Pamięci Narodowej oraz Izby Regionalnej.

Już w sobotę zapraszamy na relację z wernisażu wystawy w Zamku!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto