Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 roku. Spektakl, wystawa, promocja książki i bieg

Arkadiusz Kosiński
Arkadiusz Kosiński
fot. archiwum naszemiasto.pl
W piątek, 31 maja, w Kwidzynie rozpocznie się cykl wydarzeń mających upamiętnić trzydziestole wyborów z 4 czerwca 1989 roku.

O godz. 18, w teatrze, odbędzie się promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego – „Kwidzyn 1989. Początek wolności” oraz otwarcie wystawy "Kwidzyn 1989. Jacy Byliśmy". Godzinę później spektakl poznańskiego Teatru Ósmego Dnia pod tytułem „Teczki”.

To poruszająca historia inwigilacji Teatru Ósmego Dnia przez Służbę Bezpieczeństwa PRL. Spektakl oparty na dokumentach z archiwum IPN, obrazujących działania operacyjne SB w stosunku do aktorów, zakończone przymusową emigracją zespołu w latach 80. To dokument mówiący o ludziach stojących po obu stronach barykady, prześladowanych i prześladujących. Historia, która nadal budzi grozę, jest równocześnie postawieniem pytania o mechanizmy zdrady, donosu, sens przyjaźni, rolę państwa w życiu jednostek.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Zdarzyło się 4 czerwca. Basil Kerski: Wybory nie były wolne, ale szliśmy do nich wolni [ROZMOWA]

- Cała ta afera teczkowa dotyczy pokolenia, które dziś rządzi - mówi Ewa Wójciak, aktorka Teatru. Pomyślałam, że trzeba o tym porozmawiać z naszą, bardzo młodą, publicznością, bo za chwilę to oni będą kształtować rzeczywistość. Że ważne jest postawienie pytania o mechanizm zdrady. O to, co jest takiego w człowieku, że donosi na kogoś bliskiego albo obcego. Trzeba to wiedzieć, żeby się przed tym bronić". Teatr Ósmego Dnia powstał w 1964 roku jako teatr studencki. Teatr awangardowy, pozostający pod wpływem estetyki Grotowskiego, słynął ze spektakli, które w bezkompromisowy i ironiczny sposób krytykowały rzeczywistość PRL. Po ogłoszeniu stanu wojennego, teatr miał zakaz występów i większość jego członków wyemigrowała. Teatr wznowił swoją działalność po 1989 roku.

Bezpłatne wejściówki na spektakl, od 21 maja będą dostępne w kasie teatru.

Program obchodów

31 maja (piątek) - teatr
● godz. 18 - otwarcie wystawy fotograficznej „Kwidzyn 1989. Jacy byliśmy?” oraz promocja książki Leszka Sarnowskiego i Jacka Kluczkowskiego „Kwidzyn 1989. Początki wolności”
● godz. 19 - spektakl Teatru Ósmego Dnia (Poznań) - "Teczki"

3 czerwca (poniedziałek)
● godz. 10 - otwarcie wystawy wydawnictw drugiego obiegu i plakatów wyborczych „Solidarności” z 1989 r. z archiwum Europejskiego Centrum Solidarności (Biblioteka Miejsko-Powiatowa w Kwidzynie)
● godz. 12 - Finał Debat Oksfordzkich - „Okrągły Stół – początek wolności czy zdrada elit?” (aula I LO w Kwidzynie)

4 czerwca (wtorek) – park za Urzędem Miejskim
● godz. 12 - wspólne śpiewanie Hymnu Narodowego z okazji 30. rocznicy wyborów w 4 czerwca 1989 roku
● godz. 12.15 - Bieg Wolności na dystansie 1989 metrów

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto