18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zagrożenie czadem: Bądź czujny w walce z cichym zabójcą

Arkadiusz Kosiński
Należy pamiętać o regularnych kontrolach m.in. piecyków gazowych
Należy pamiętać o regularnych kontrolach m.in. piecyków gazowych AK
Wraz z rozpoczęciem się sezonu grzewczego, niebezpiecznie wzrasta zagrożenie zatrucia czadem.

- Każdego roku z powodu zatrucia tlenkiem węgla ginie kilkadziesiąt osób - mówi kpt. Jan Chodukiewicz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kwidzynie.

Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim urządzeń instalacji grzewczych. Strażacy apelują, by w zależności od rodzaju ogrzewania pomieszczeń, usuwać zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych.

Zobacz również:Krowy w Gardei: Czerwone polskie na pomoc czajce i kszykowi

- Cztery razy w roku, jeśli dom ogrzewany jest paliwem stałym, np. węglem drzewnym. Dwa razy w roku jeśli pomieszczenia ogrzewamy paliwem ciekłym bądź też gazowym. Jeśli brak konkretnych regulacji, takie prace powinno się wykonywać co najmniej raz w miesiącu, natomiast w przypadku przewodów wentylacyjnych - raz w roku - wylicza kpt. Chodukiewicz.

Czad powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Największym zagrożeniem jest to, że ów gaz jest kompletnie niewyczuwalny dla człowieka. Gdy już dostanie się do organizmu, całkowicie blokuje dostęp tlenu i w konsekwencji, przy dużych dawkach, powoduje śmierć przez uduszenie.

- Bardzo często głównym źródłem zatruć są niesprawne przewody kominowe, brak odpowiedniej konserwacji lub też wady konstrukcyjne budynku - tłumaczy rzecznik prasowy.

W przypadku zaczadzenia, osobie zatrutej należy jak najszybciej zapewnić dopływ świeżego powietrza i wezwać służby ratunkowe. Ważne jest zachowanie spokoju i zimnej krwi, bo często zdarza się, że osoba zatruta nie oddycha lub ma zatrzymaną akcję serca, wtedy konieczna jest resuscytacja.
Warto pamiętać, że od przestrzegania powyższych zasad, zależy zdrowie i życie nasze lub najbliższych. Wystarczy jedynie odrobina przezorności.

Codziennie rano najświeższe informacje z Kwidzyna i Prabut prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto