Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kradną paliwo z baków samochodów. Stwórzmy mapę miejsc, które powinna sprawdzać policja!

Tamina / KPP w Kwidzynie
Dariusz Gdesz/Archiwum slask.naszemiasto.pl
Poranki w Kwidzynie dla coraz większej liczby kierowców nie należą do najmilszych. Dlaczego? Coraz częściej nocą znika z baków paliwo i samochody nie chcą ruszyć. Kwidzyńska policja zanotowała w tym roku już 18 takich kradzieży! Większość poszkodowanych nie zgłasza takich zdarzeń funkcjonariuszom. Co zrobić, żeby ochronić się przed złodziejami?

- Mąż po przejechaniu kilkuset metrów poczuł zapach paliwa i zajrzał pod samochód. Okazało się, że z baku wystaje patyk - powiedziała właścicielka auta, z którego w tym miesiącu ukradziono paliwo. - W warsztacie, do którego pojechaliśmy powiedziano nam, że ten przypadek nie jest odosobniony. Mają coraz więcej samochodów ze zniszczonymi w ten sposób przez złodziei bakami. Naprawa plastikowego baku kosztowała nas 50 złotych. Dobrze, że w baku mieliśmy niewiele benzyny - dodała poszkodowana.

Przeczytaj także: Pobili mężczyznę w tunelu dworca PKP!

Kwidzyńska policja odnotowała w tym roku 18 podobnych kradzieży na terenie miasta. To dużo więcej niż w roku ubiegły. W całym 2010 roku na policję zgłoszono 12 takich przypadków.

- Do tego rodzaju przestępstw dochodzi najczęściej nocą. Z zaparkowanych aut złodzieje spuszczają benzynę, przy okazji niszcząc zbiornik paliwa lub wyłamując klapkę zabezpieczającą dostęp do niego - poinformowała sierż. Bożena Schab, rzecznik prasowa KPP w Kwidzynie. - Oprócz kradzieży z samochodów osobowych złodzieje coraz częściej zasadzają się na ciężarówki lub maszyny stojące na placach budów.

Złodzieje w różny sposób próbują dostać się do naszej benzyny lub ropy. Potrafią wykręcić wlew do baku, przeciąć doprowadzający paliwo przewód, a nawet przedziurawić zbiornik i spuścić z niego paliwo.

Często wsiadając do samochodu nie zauważamy, że zniszczono nam przewód czy bak. Taka jazda na oparach paliwa może doprowadzić do zapowietrzenia układu paliwowego. Często niezbędny jest także zakup nowego baku czy przewodów paliwowych wraz z potrzebnymi dodatkowymi elementami.

Przeczytaj także: Ukradł samochód przyjaciółce i wjechał nim w znak

Specjaliści radzą, aby plastikowe baki raczej wymieniać niż zaklejać. Rodzi to bowiem pewne niebezpieczeństwo i obawę, że zbiornik znów zacznie przeciekać.

Latem wzrasta ilość zgłoszeń, jakie policja otrzymuje od osób okradzionych przez "paliwowych" złodziei. Nie wszyscy jednak postanawiają powiadomić o kradzieży funkcjonariuszy policji czy choćby dzielnicowego.

- Do nas zgłaszają się głównie ci, którym przewiercono bak i po przejechaniu kilku metrów stanęli, a potem nie mogli już uruchomić swojego auta. Albo tacy, którzy w ogóle nie ruszyli z miejsca, bo złodzieje spuścili całe paliwo - podaje rzecznik prasowa.

Przeczytaj także: KOMUNIKATY POLICJI. Policja ostrzega przed włamaniami do domów i mieszkań

POLICJA RADZI: Jak ustrzec się przed kradzieżą?

Jednym ze sposobów, by zapobiec wykradaniu benzyny z samochodów, to pozostawianie auta w garażu lub na strzeżonym parkingu.

Jeśli nie mamy garażu, zainwestujmy w alarm. On powinien skutecznie odstraszyć złodziei.

Kierowcy w swoich samochodach mogą również zamontować dodatkowe czujniki przy wlewach paliwa. Są to czujniki, które można zainstalować przy klapce wlewu.

Przydać się też mogą czujniki zbliżenia, zamontowane na bakach i ustawione na wysoką czułość.

Jeśli nie stać nas na alarm, to starajmy się parkować w miejscach dobrze oświetlonych i często uczęszczanych. Zwracajmy uwagę na osoby obce, które w późnych godzinach wieczorowych lub nocnych widujemy na parkingach osiedlowych.

W przypadku gdy zauważymy coś podejrzanego, należy natychmiast informować policję.

- Złodzieje paliwa nie powinni czuć się bezkarnie, ponieważ funkcjonariusze kwidzyńskiej policji co jakiś czas zatrzymują sprawców takich kradzieży. Przypominamy, że takie przestępstwo jest kradzieżą z włamaniem za które grozi do 10 lat pozbawienia wolności - podsumowuje sierż. Bożena Schab z kwidzyńskiej policji.

ZRÓBCIE Z NAMI MAPĘ NIEBEZPIECZNYCH MIEJSC!

Jeżeli padłeś ofiarą paliwowego złodzieja - napisz nam, gdzie to się stało! Miejsca zgłoszone przez naszych Internautów pod tekstami oraz na adres [email protected] będziemy umieszczać na mapie.

Być może zwiększy to czujność mieszkańców i policji na podobne zdarzenia.

Pokaż Niebezpieczne miejsca w Kwidzynie na większej mapie

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Drożeją motocykle sprowadzane z Niemiec

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na kwidzyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto